Návrh bez názvu

Jako studenti dnes máme naprosto úžasné možnosti. Můžeme teoreticky vyzkoušet studium a život téměř všude, kde budete chtít. Ve druháku jsem se teda rozhoupala a podala si přihlášku s žádostí o studium ve Valencii ve Španělsku. Byl to půl rok v zemi pomerančů, slunce a vína, který mi toho dal tolik, že to slovy ani nejde popsat.

STUDENTSKÉ MOŽNOSTI

Každá vysoká škola má na základně meziškolských smluv výběr zemí, kam mohou studenti vyrazit. Programů je hned několik a záleží na tom, zda chcete studovat v Evropě, nebo jinde ve světě a také na jak dlouho chcete odjet (od několika týdnů až po 1-2 semestry). V rámci evropských škol je nejrozšířenější program ERASMUS+. Pro mimoevropské země jsou pak jiné druhy mobilit (výjezdů), které mohou být v rámci dalších programů třeba i s odborným zaměřením. 

Podmínky pro studium na zahraničních školách jsou různé a na každé vysoké škole je to nastaveno trochu jinak. Uchazeči musí projít výběrových řízením a jazykovými zkouškami. Počet míst v rámci jednotlivých programů je omezený, ale většinou uchazečů není tolik. Hodně také záleží na oboru, který studujete. Ne vždy je možné studovat zrovna váš obor v zemi, kterou si vyberete. 

JAK PROBÍHALO STUDIUM VE ŠPANĚLSKU

Z mé fakulty bylo vždy velmi málo zájemců o zahraniční studium, proto nebylo vůbec těžké se tam dostat. Podala jsem žádost a vyřídila všechny potřebné dokumenty, kamarádky mi pomohla s testem z angličtiny a během několika týdnů bylo vše vyřízeno, až jsem nemohla uvěřit tomu, že fakt jedu na půl roku pryč.

Studovala jsem na Technické univerzitě ve Valencii (Universidad Politécnica de Valencia – UPV) na fakultě, která byla v malém pobřežním městečku Grau de Gandia asi hodinu cesty z Valencie. Výuku jsme měli každý den, ale jelikož jsem měla jen 4 předměty, bylo to tak na 2-3 hodiny denně. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na “španělský čas”, kdy  výuka začínající třeba v 10 nikdy doopravdy v 10 nezačala. 

-Pamatuju si, jak jsem šla do školy na první hodinu. Měla jsem mít zrovna němčinu. Našla jsem si učebnu, sedla jsem si tam a čekala, až výuka začne. Zrovna tam nějaká výuka ale probíhala, tak jsem si myslela, že se ta předchozí trochu protáhla. Tak jsem si tam seděla a čekala. Najednou už to bylo třeba 15-20 minut a na tabuli byly fyzikální výpočty a elektrické obvody. Začínalo mi to být divné. Hodina byla ve španělštině, tak jsem jim moc nerozuměla. Najednou se mě učitelka na něco zeptala a došlo mi, že tohle teda asi němčina nebude. Tak jsem odtamtud skoro utekla a šla zase domů.

Každý předmět byl jiný a skupiny studentů byly nejen se zahraničními, ale i s místními studenty. V některém jsme psali do 2 týdny průběžné testy, jinde jsme vypracovávali různé práce. Ke konci semestru byl vždy závěrečný test, na který jsme měli více pokusů. Mé předměty byly 3 jazyky (AJ, NJ, ŠJ) a jeden odborný (restorace a rekultivace řek v rámci environmentálního programu), který jsem si musela vzít namísto jiného, který měl být vyučován v angličtině, ale nakonec byl ve španělštině, což bylo nad mé  jazykové schopnosti, tak abych měla dost kreditů. 

Co se týče učitelů, byli k nám vstřícní a když jsme potřebovali pomoct, vždy nám někdo z učitelů nebo ze studentů pomohl. Já osobně jsem měla dost technických problému se školním systémem a PC, takže jsem pomoc uvítala.

Z řad studentů tam byli i takoví, kteří pomáhali těm zahraničním. Ať už šlo o mimoškolní aktivity, pořádali různé seznamovací akce a vlastně nás spojili dohromady, takže to bylo super.

UBYTOVÁNÍ A STIPENDIUM

Spousta lidí si myslí, že takový zahraniční pobyt je velmi drahý. Vy však v rámci fondů (Erasmus+ např. z fondu EU) získáte studijní stipendium, které je ve výši podle ekonomiky dané země. Takže v dražších zemích dostáváte vyšší stipendium. Je pak už na člověku, jak s penězi bude hospodařit a samozřejmě je potřeba mít i něco našetřeno ze svého. Do Španělska se vyplácí stipendium ve výši 450 euro na měsíc (k roku 2019). Některé univerzitní fakulty pak mají ještě jejich speciální stipendium. I to se mi podařilo získat a  bylo ve výši 25 000 Kč jednorázově.

Některé školy nabízí možnost ubytování na kolejích, jinde jsou běžné studentské byty. Já jsem bydlela v pronajatém řadovém domě kousek od školy s dalšími 2 holkami z Česka. Jedna byla moje spolužačka (takže bylo super, že jsme tam na všechny školní radosti a starosti byly dvě) a kamarádka, co si prostě chtěla vyzkoušet žít chvíli někde jinde. Každá z nás měla svůj vlastní pokoj a měly jsme pak společnou kuchyň a velký obývací prostor. Platily jsme každá 150 euro nájem + 30 euro za energie.

VALENCIE A OKOLÍ JAKO STUDENTSKÝ RÁJ

Vůbec mi nevadilo, že nejsem přímo ve Valencii, protože díky malému městu a menšímu počtu studentů jsme se s dalšími zahraničními studenty všichni navzájem poznali a byli jsme jedna velká parta. Byla otevřena asi jedna restaurace, jeden bar a jeden klub ( nebyla zrovna sezona). Tím se to celé usnadnilo, protože kdokoliv někam šel, setkali jsme se prostě tam. 

Město bylo přímo u moře, takže jsme měli krásnou a liduprázdnou pláž hned vedle. Zároveň 3. největší španělské město bylo necelou hodinu vlakem od  nás, takže to bylo moc fajn. V okolí byly pomerančové plantáže a hory, kam se dalo chodit na výlety. Nic mi tam nechybělo. Trávila jsem spoustu času na pláži, kde jakoby se zastavil čas. Často někdo brával kytaru, tak jsme si užívali sluníčka, moře a hudby.

Další zahraniční studenti byli z celého světa. Dost jich tam bylo třeba z Jižní Ameriky, USA, Evropy, ale i z Asie. Bylo to pro mě hodně zajímavé poznávat lidi z nejrůznějších koutů světa. Také jsem si tam našla pár dobrých přátel, se kterými se vídáme i nadále a jsme v kontaktu.

JAK HODNOTÍM TUTO ZKUŠENOST

Čas strávený ve Španělsku je pro mě jedním z nejlepších v životě. Každému, kdo o tom jen přemýšlí, bych to doporučila všemi deseti. I když možná máte obavy, stojí to za to. I přes všechny překážky, které mě tam potkaly, to bylo neuvěřitelné. Zažila jsem tam různé nepříjemnosti, jako třeba že jsem nezvládla napoprvé zkoušky, když jsem jim nerozuměla, když jsem se musela učit němčinu ve španělštině…

Naučila jsem se takové situace vyřešit. Nebylo to vždy jednoduché, ale i to ke každému životu patří a jsem teď za to moc vděčná.  Získala jsem zkušenosti, kamarády a vzpomínky na celý život. Naučila jsem se fungovat někde sama za sebe, zlepšila jsem si angličtinu i španělštinu asi o 1000 % (a to jsem první den ve škole nerozuměla, když po mě chtěli občanku na zápis). Takže jestli alespoň malá část ve vás chce jet, jeďte a nebudete litovat.

 

BLOG

Inspirace, motivace a zážitky z cest, kterými se můžete nechat inspirovat, můžou vám pomoct v těžkých chvílích, kterých na cestách nebylo málo a ještě se třeba i pobavíte u mých příběhů  nejen z cest a při povídání o všem možném a nemožném.

DO KOLUMBIE- PRO CESTOVATELE

Jižní Amerika prozatím nepatří k běžným turistickým cílům, proto si stále zachovává svou „divokost“, která mnohé cestovatele láká. Naplánovat cestu do Kolumbie bez cestovky pro některé může být složité, ale určitě to stojí za to. Ušetříte nejen spoustu peněz, ale hlavně budete pánem svého času. V tomto článku se dozvíte spoustu užitečných informací na cestu od nákupu letenek, až po místní dopravu.

BEZPEČNOST V KOLUMBII

Bezpečnost je při cestování na prvním místě. Kolumbie je díky své minulosti vnímána jako ne zrovna bezpečná země. Člověk musí být ostražitý a dávat si pozor vždy a všude, protože kriminalita je ve všech zemích. Pokud se však chystáte navštívit Kolumbii, doporučuji dodržovat 5 pravidel, díky kterým se nebezpečí můžete vyhnout a o kterých se dočtete právě v tomto článku.

JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII

Poslední dobou mě mnohem více lákají neznámé země, kam tolik turistů a cestovatelů zrovna nejezdí. To je jeden z důvodů, proč jsem vydala do Kolumbie. Po měsíčním putování jsem zpět a otázku, JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII ,dostávám asi nejčastěji a proto jsem napsala tento článek. Je o lidech, o rozdílných návycích a o tom, co mě to naučilo. Snad vám těchto pár řádku Kolumbii alespoň trochu přiblíží.

Po stopách minulosti JIŽNÍ AMERIKY

Jižní Amerika taková, jakou ji známe dnes, má hluboké kořeny v počátku kolonizace. obyvatel. S migrací toho souvisí tolik, že by to mohlo být i na 10 článků. Mám pocit, že se globálně ví o spoustě genocidách, bojích o území, otroctví a podobných, ale to, že v Jižní Americe se dělo snad úplně všechno, to už si spojuje málokdo. Alespoň něco málo se vám pokusím nastínit právě v tomto článku.

CESTOVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ

Aktuálně je největší problém cestovatelů neustále měnící se podmínky a opatření. Všichni jsou zmatení a nikdo pořádně neví co a jak. Právě v tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor, kam se obrátit a kde hledat potřebné informace. Určitě by to ale neměl být důvod nikam nejet, takže si sbalte kufry a hurá za dobrodružstvím!

JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ

Pokud se chystáte na cesty, chcete být připraveni a na nic nezapomenout, tento článek je přesně pro vás. Paradoxem je, že za pár dnů odlétám na několik týdnů do Jižní Ameriky a jedné, co mám, jsou letenky a očkování. Každopádně určitě na nic nezapomeňte a nepodceňte přípravu. Já už se jdu na to taky vrhnout.

AYAHUASCA- příběh o šamanském rituálu

Šamanské rituály dnes již není nic tajného a skrývaného. Lidé čím dám tím více vyhledávají kontakt a spojení s přírodou, a to hlavně v posledních letech. Abyste se zúčastnili rituálu nemusíte jezdit do deštných pralesů, protože v dnešní době je možné jej navštívit třeba i u nás v Česku.

DOBRODRUŽSTVÍ NA TENERIFE

Ve shonu studentského života před státnicemi se našlo pár volných dnů, které jsem se rozhodla procestovat na Kanárských ostrovech. Přestože nebylo tolik času, kolik bych chtěla, i tak se mi povedlo je prožít neuvěřitelným dobrodružstvím, které začíná v baru ve Vídni, kde jsem strávila noc, protože letadlo letělo až v 6 ráno.

SKRYTÉ KRÁSY ALBÁNIE

Navštívit zemi, která není přehlcená novodobým turismem je dnes už něco výjimečného, ale ne nemožného. Právě Albánie nabízí nedotčenou a zachovanou kulturu a mnoho přírodních krás. Od začínajících Alp, přes ledovcová jezera až ke krásným plážím s azurovým mořem. Pokud vás láká jet někam, kam zrovna moc lidí nejezdí, máte jedinečnou příležitost. O našem dobrodružství si můžete přečíst v článku.

O MINIMALISMU -speciálně pro bordeláře na cestách

Paradoxně jsem se minimalismu naučila během svých cest, kdy jsem s sebou vždy tahala všechno možné harampádí, které jsem nikdy nepoužila, někdy ještě ke všemu ztratila. Tímto článkem se s vámi podělím o svou zkušenost, která vám může pomoci na vašich cestách.

IBIZA LOW COST -poprvé na Ibize

Tajuplný ostrov, na kterém si cítíte jako v Karibiku, který je obklopen neuvěřitelnými přírodními krásami, jedinečným nočním životem a plný skvělých lidí. Ta úžasná atmosféra se těžce popisuje slovy, ale mohu říct, že jsem si Ibizu zamilovala na první pohled.

3 NÁVYKY PRO LEPŠÍ ŽIVOT

Každý den je plný nových příležitostí. Je jen na vás, co budete dělat a jak ho prožijete. Každý z nás má určité návyky, které v průběhu dne dělá. Právě tyto činnosti usměrňují váš den, týden, měsíc až nakonec samotný život. Přináším vám 3 návyky, které jsem si za poslední rok udělala a hodně mi pomohly.

cropped-Navrh-bez-nazvu.png