•3 NÁVYKY PRO LEPŠÍ ŽIVOT

    Je jen na vás, co budete dělat a jak ho prožijete. KAŽDÝ Z NÁS MÁ URČITÉ NÁVYKY, které v průběhu dne dělá. Můžete si pod tím představit třeba to, že si ráno dáte sprchu, ranní kávu, jdete se večer projít. Zkrátka to, co každý den opakovaně děláte. Právě tyto činnosti usměrňují váš den, týden, měsíc až nakonec samotný život.

    Všichni si občas říkáme, že něco začneme dělat, třeba si číst, vařit si snídaně a tak dále. SPOUSTU VĚCÍ SI JEN NOSÍME V HLAVĚ, ALE V REÁLU JE NEDĚLÁME. Měla jsem to úplně stejně. Pořád jsem si říkala, že budu ráno cvičit, více číst a vařit zdravěji. Trvalo mi však docela dlouho, než jsem se odhodlala všechny ty věci opravdu dělat, až se z nich staly mé každodenní návyky. Teď už je mám osvojené a vše dělám automaticky, až jsou součást každého mého dne.   

EFEKTIVNÍ VYUŽÍVÁNÍ ČASU

    Momentálně, kdy je celý svět uzavřen, má většina z nás o něco více volného času. Nevysedáváme v kavárnách a restauracích, netrávíme tolik času s kamarády a mnoho z nás nechodí třeba ani do práce. POJĎME TEN ČAS „NAVÍC“ EFEKTIVNĚ VYUŽÍT. Konečně je ta pravá chvíle začít dělat všechny ty věci, které se staly obětí prokrastinace a odkládali jste na jindy, až bude „více času“. Ta chvíle je právě teď. Nemusíte být produktivní 24/7, ale postupně po malých krocích budovat něco užitečného a prospěšného. Právě teď je doba na to začít se učit nový jazyk, vařit, cvičit nebo číst.

    Sama jsem si vytvořila několik návyků, díky kterým se mi zlepšil život, a já se s vámi o ně podělím.

1. RANNÍ CVIČENÍ A JÓGA

    Už delší dobu jsem docházela na lekce jógy různých druhů.  Se školou a prací jsem zvládala chodit třeba jen 1x týdně. Doma jsem ráno cvičila jen dny, když jsem měla pohodové a klidné ráno, kdy jsem nemusela jít do práce ani do školy. V letních dnech jsem chodila cvičit dokonce ven. Ve dnech, kdy jsem si našla chvíli na to se ráno protáhnout a zacvičit třeba Pozdrav slunci, jsem se cítila mnohem lépe. 

    Postupem času jsem se snažila si čím dál tím více udělat si čas 15 minut ráno, abych to stihla, přestože jsem někam šla. Asi za 2 měsíce jsem si tento návyk natolik osvojila, že dnes jógu cvičím každý den. Nebolí mě díky tomu záda, probere mě to z ranní malátnosti a dělám tak něco i pro své tělo a zdraví. Přestože je to jen 15 minut, neuvěřitelně mi to pomáhá.

    Abyste si tento návyk osvojili, nemusíte chodit na jógové lekce, ani se učit jógové sestavy. Stačí, když se naprosto přirozeně každé ráno protáhnete jako při rozcvičce v tělocviku na základní škole. Kdyby se vám to zalíbilo natolik jako mně, můžete se protáhnout i před spaní a udělat si tak takový uklidňující rituál.

    Pokud mám volnou chvíli a chci si to nějak obměnit, zapálím si k tomu svíčku, nebo si jdu zacvičit někam ven.

2. SNÍDANĚ A RANNÍ KÁVA, aneb chvilka pro sebe

    Ranní shon, spěchání a MÁLO času. Určitě to všichni znáte. Moc dobře vím, že ráno je každá minuta spánku dobrá. Pokud ale vstanete dřív a uděláte si ráno tak, abyste nemuseli spěchat a vše dobře stíhali, BUDETE CELÝ DEN KLIDNĚJŠÍ A VYROVNANĚJŠÍ.

    Zkuste si jít večer lehnout o 20 minut dřív a o 20 minut ráno dříve vstát. Uvařte si čaj nebo kávu a udělejte si snídani. Nemusíte hned chystat velký brunch, stačí jen něco malého, třeba ovesná kaše. Představte si, že vstanete o chvíli dříve, než všichni ostatní u vás doma. Vy si sednete ke stolu a v klidu si vypijete svou kávu, ještě než všichni vstanou. BUDETE TAK MÍT CHVILKU PRO SEBE NALADIT SE NA NOVÝ DEN. Ve světě panuje zmatek a chaos, přesto uklidníte na chvíli sebe i své myšlenky.

    Pokud se ráno nechcete obírat o čas spánku, NACHYSTEJTE SI VĚCI NA DALŠÍ DEN PŘEDEM, třeba večer před spaním. Budete vstávat s vědomím, že je vše přichystané a hned budete mít o chvilku navíc pro sebe.

Na podzim minulého roku jsem brigádně pár měsíců pracovala na testovacím místě covidu. Vstávala jsem ve 3:30 ráno a dojížděla z Ostravy do Karviné. Přestože mě to vstávání tak brzy ničilo, vždy jsem si ráno našla chvilku udělat si kávu s sebou a něco malého sníst a moc mi to pomohlo.

Pokud to nevidíte na ráno, udělejte si zkrátka KAŽDÝ DEN KLIDNOU CHVILKU, kdy si třeba zameditujete, přečtete kapitolu v knize, nebo jen budete odpočívat na sluníčku.

3. PROCHÁZKY A BĚH

    Zavřená sportoviště a omezení pohybu znamená pro mnohé velkou ztrátu. Sama vím jaké to je, když jste zvyklí se hýbat, párkrát týdně chodit cvičit a najednou nemůžete. To však neznamená, že se musíte přestat hýbat. Můžete stále dělat všechny věci, které zakázané nejsou. Pro méně sportovní typy JSOU PROCHÁZKY SKVĚLÝM NÁSTROJEM JAK SI VYČISTIT HLAVU a být chvíli mimo 4 stěny obýváku.

    I za běžného režimu v normálním životě je skvělé když se jdete někam projít nebo proběhnout. Lidské tělo je od přírody přizpůsobeno na pohyb. Ten když nemáme, zkracují se nám šlachy a ochabují svaly. I přes to, že někteří lidé mají každý den nabitý program a musí zvládnout spoustu věcí, měli bychom si NAJÍT SI ALESPOŇ CHVILKU DENNĚ JEN PRO SEBE A UDĚLAT NĚCO PRO SVÉ TĚLO. Někdo by mohl říct, že na to nemá vůbec čas. Každý z nás má den dlouhý 24 hodin a JE JEN NA NÁS JAK VYUŽIJEME NÁŠ ČAS.

    Pro někoho mohou být procházky málo, zkuste si tedy jít zaběhat! Ze začátku třeba budete zadýchaní, červení a budou vás bolet nohy. Časem se to však všechno zlepší, CHCE TO JEN VYTRVAT A NEVZDÁVAT TO. Říkala jsem si, že běh není pro mě a vždy to po pár běháních vzdala. Teď běhám už několik měsíců, někdy je to 5x týdně, jindy třeba jen 2x. Chodím běhat v zimě, ve sněhu i v mlze. Zkrátka jsem se rozhodla zařadit běh a pohyb do svého každodenního života a držím se toho.  A když se na to zrovna necítím, nejdu a odpočívám.

    Nemusíte si to naplánovat každý den na určitou hodinu. Žádný den není stejný a může se stát, že vám to v danou hodinu prostě někdy nevyjde. To neznamená, že to odsunete na jindy, ale že půjdete v jiný čas. Taky chodím do práce a jdu běhat tak, jak mi to zrovna vyjde. Teď po pár měsících aktivního pohybu mi dny bez toho přijdou neúplné a musím si ten pohyb vynahradit třeba procházkou, nebo domácím posilováním.

    Je vědecky dokázáno, že POHYB z dlouhodobého hlediska NAPOMÁHÁ PŘI DEPRESÍCH A ŠPATNÉ NÁLADĚ. Za zkoušku teda nic nedáte. Díky ranního cvičení budete udržovat své tělo v kondici. Díky času, který strávíte sami se sebou, budete mít klidnější mysl a budete mít lepší náladu. Díky většímu množství pohybu budete mít LEPŠÍ SPÁNEK.

    Taky se mi někdy více či méně do něčeho nechce. Taky mám dny, které bych nejraději strávila pod dekou a spala. Nezapomínejte, že odpočinek je velmi důležitý, a proto, když budete cítit, že ho potřebujete, dopřejte si ho.

    Toto je pár mých postřehů za poslední měsíce, díky kterým se zlepšil můj život. Zkuste to sami a uvidíte. Věřím, že budete překvapeni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *