•BEZPEČNOST V KOLUMBII

Cestování je velká součást mého života a v poslední době mě nejvíce baví a láká cestovat do zemí, které nejsou zrovna v prvních příčkách turistických destinací. Zrovna před pár týdny jsem se vrátila po měsíčním putování po Kolumbii. Prošla jsem deštný prales, vyzkoušela jsem bahenní koupel v sopce, projela ostrůvky v Karibiku a viděla i džungli velkoměsta. Je velká škoda, že tak krásná země jako Kolumbie, která toho má tolik co nabídnout, nepatří do oblíbených destinací turistů z důvodu její minulosti.

Cestovatele a turisty láká především krásná příroda, azurové moře, vysoké hory a přívětivost místních obyvatel. Tím, že je Kolumbie čím dál tím více otevřená turistům, se snaží i o jejich bezpečnost. Proto narazíte na policisty doslova na každém rohu.

NP Tayrona
Cocora Valley
NP Los Nevados

Nebezpečí, která si každý z nás představí, jsou asi ozbrojené přepadení, krádeže a násilí. Ta jsou bohužel v Kolumbii stále v určitých oblastech možná. Berte na vědomí, že DROGOVÁ VÁLKA BYLA UKONČENA TEPRVE V ROCE 2012. Mnoho místních obyvatel vlastní zbraně.

Nerada bych vás tímto článkem odradila od návštěvy Kolumbie, ale vždy je dobré dopředu vědět, do čeho jdete a v rámci možností se na to připravit. I mě před cestou do Kolumbie několik lidí odrazovalo s argumentem, že je to přece nebezpečné. Jsem toho názoru, že to, co se vám tam může stát, se vám může stát i jinde. Proto to za mě určitě není důvod, proč Kolumbii nenavštívit. 

Bohužel ne všichni mají dobré zkušenosti v takových zemích, které jsou proslaveny hlavně díky své temné minulosti. I JÁ JSEM SE ZATOULALA V MEDELLÍNU DO MÍST, KTERÝM BY SE MĚL OBYČEJNÝ EVROPSKÝ TURISTA ROZHODNĚ VYHNOUT. Procházela jsem ulicí plnou odpadků, ve kterých leželi lidé, o kterých jsem neměla tušení, jestli jsou ještě naživu. Všude kolem mě byl jen obrovský pouliční trh všelijakého kradeného zboží i drog. Zápach z mrtvých (snad) zvířat byl všudypřítomný. V tu chvíli jsem myslela jen na to, jak se odtud co nejrychleji dostat.

Pokud chcete doopravdy poznat místní lidi a kulturu, patří k tomu i tohle. Nikdy to nejsou jen krásné památky a místa, která jako turisti máte vidět. Jsou to naopak ta místa za oponou turistických atrakcí. Bohatství i chudoba existují v každé zemi, a přestože někdy není příjemné vidět to i z té druhé stránky, takový je zkrátka život. ZROVNA TADY JE ROZDÍL BOHTAÉ A CHUDÉ VRSTVY ZNÁT A SPOUSTA LIDÍ JE OPRAVDU CHUDÝCH. Uvidíte všude mříže a ostnaté dráty, kam se jen podíváte.

Jestli se chystáte do země, která je proslulá i svou kriminalitou, ať už v současné době či minulosti, je třeba si dávat pozor a udělat vše pro to, abyste byli co nejvíce v bezpečí. V tomto článku jsem vám sepsala několik tipů, díky kterým může být vaše cesta bezpečnější.

KAŽDÝ, KDO JIŽNÍ AMERIKU NAVŠTÍVIL A NIC SE MU TAM NESTALO, VÁM ŘEKNE, ŽE JE TO V POHODĚ. TI, CO JE OKRADOU, MLUVÍ ZASE JINAK. BERTE TO TAK, ŽE RIZIKO JE VŽDY A VŠUDE, A PROTO JE DOBRÉ BÝT PŘIPRAVEN.

Centrum města Medellín

Teď nejen na základě vlastních zkušeností, ale i zkušeností a rad ostatních cestovatelů, jsem sepsala několik bezpečnostních pravidel, se kterými budete více v bezpečí (můžete uplatnit i na další jihoamerické země). Samozřejmě je nutné brát v potaz i to, že Kolumbie je opravdu velká a rozmanitá země, a že v džungli velkoměsta číhají úplně jiná nebezpečí, než v té opravdové džungli.

5 PRAVIDEL
  1. NENÁPADNOST

To, že jste cizinci, moc zamaskovat nejde. Místní to prostě poznají, a to nejen kvůli vzhledu, ale také kvůli oblečení, vybavení apod. Jako první bych však zmínila hlavně to, abyste si s sebou nebrali žádné drahé šperky, hodinky a věci, kterými na sebe upoutáte pozornost na první pohled. Čím více zapadnete, tím menší je šance, že si vás někdo všimne a bude vás chtít okrást. Nenoste drahé foťáky na krku, a pokud si už chcete něco vyfotit, tak nenápadně (slyšela jsem, že někteří dokonce lepí na svá zařízení různé pásky apod., aby zařízení vypadalo poškozeně a tím pádem s menší hodnotou).

  1. OSTRAŽITOST

I když budete uchváceni krásami různých míst a památek, nikde nenechávejte své věci bez dozoru. Nenoste telefon v zadních kapsách. Když budete v davu lidí, držte si své tašky u sebe a nedovolte, aby se na vás někdo nalepil moc blízko. Může se dokonce stát, že někdo vyvolá nějakou situaci, aby odvedl vaši pozornost, zatímco druhý vás okrade. Proslulí jsou také zloději na motorkách, kteří vám za jízdy ukradou tašku (když je uvidíte, jděte raději bokem, držte si své věci). Ve velkých městech je lepší nenosit batoh, ale nějakou tašku přes hlavu, která nejde snadno sundat, popř. mít batoh vepředu. 

  1. ROZMÍSTĚNÍ PENĚZ

Nemějte doklady a všechny peníze na jednom místě. Umístěte peníze na více míst a nenoste v peněžence své doklady. Ideální je mít malou kapsu přímo na těle, ve které budete mít nutné doklady, peníze a telefon, zatímco v klasické peněžence mějte jen nějakou menší hotovost. V případě přepadení jim zkrátka rychle dáte peněženku a budete doufat, že rychle odejdou. Určitě je dobré mít ofocené kopie pasu a občanky.

  1. NOČNÍ VYCHÁZKY

Ideálně nechoďte v noci nikam sami. Je velký rozdíl, jestli jste ve velkých městech, nebo v malých vesničkách, kde je relativně bezpečno. Když ale narazíte na zloděje, který vás v noci uvidí samotného, tak je riziko mnohem větší.

  1. NEBEZPEČNÁ MÍSTA

Za mě je tohle úplně nejdůležitější pravidlo, které byste měli dodržovat vždy. Pokaždé si předem zjistěte, kam je pro vás jako turisty bezpečné chodit a kam nikoliv. Co půjde, si vyhledejte na internetu a pak se ještě vždy zeptejte např. v hotelu i lidí na ulici, zda jsou v okolí místa, kterých byste se měli obloukem vyhnout. Tady vás nevědomost neomlouvá a bohužel i v současné době se bohužel pořád dějí i ty špatné věci. Když se vám nějaké místo nebude zdát v pořádku a nebudete se tam cítit dobře, dejte na svou intuici a nechoďte tam.

Abyste cestovali bezpečně, musíte být pozorní úplně všude na světě, ať už jste v Kolumbii, nebo v Praze. Kapsáři a zloději jsou zkrátka všude. Určitě nemějte strach, mějte i plán B, a když budete dodržovat výše uvedené pravidla, nebezpečí je nízké.

Hlavní město Bogota
CO JE OPRAVDU NA DENNÍM POŘÁDKU?

Ono okradení si nemusíte představovat jen tak, že vám někdo prostě ukrade tašku s věcmi. Neustále se děje to, že vás budou chtít různí prodejci okrást jiným způsobem. Například vám třeba naúčtují několikanásobně vyšší ceny, špatně vám vydají, nebo vám řeknou, že na zpět už nemají. Když budete chtít platit v dolarech, ceny mohou být vyšší.

JAK TOMU PŘEDEJÍT?

  • Neplaťte v dolarech, pokud to nebude nutné.
  • Zjistěte si, jaký je kurz jak pro dolary, tak pro koruny.
  • Vždy si cenu přepočítejte, abyste věděli, jestli po vás prodejci chtějí víc, než by doopravdy měli.
  • Mějte u sebe drobné, kdyby vám náhodou neměli jak vrátit nazpět.
  • Nebojte se jim odporovat v případě, že po vás budou chtít hodně peněz. Smlouvání je na denním pořádku.
  • Zkoušejte vždy smlouvat, přestože se vám nebude zdát cena vysoká, většinou vám ji o trochu sníží.
CO KDYŽ...

Je možné, že vás i tak okradou a vy ztratíte třeba doklady a vybavení. Není to nic příjemného, ale bohužel se to stává.

CO KDYŽ VÁS PŘEPADNOU?

>>Když vás přepadnou, nikdy se nebraňte a dejte jim připravenou hotovost.

CO KDYŽ VÁM UKRADOU BATOH SE VŠEMI VĚCMI?

>> Pokud máte pojištění, běžte na policejní stanici, kde sepíšete nezbytné dokumenty pro následnou komunikaci s pojišťovnou. Pak už je to na vás, zda si opatříte věci nové, nebo se vrátíte do ČR.

CO KDYŽ VÁM UKRADOU/ZTRATÍTE DOKLADY?

>>Potřebujete ztrátu nahlásit na policii a s potvrzením o odcizení si zajistit náhradní doklady, a to na českém velvyslanectví v Bogotě . Pokud jste v zahraničí dlouhodobě, pas vyrobí v ČR a následně zašlou na velvyslanectví, kde si jej můžete vyzvednout. Pokud jste na dovolené a potřebujete se dostat pouze zpět do ČR, lze získat speciální náhradní pasy, které slouží pouze pro návrat do ČR.

České velvyslanectví v Kolumbii (adresa)
Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
Bogota
Telefon: 0057-1-742 9142
E-mail velvyslanectví: bogota@embassy.mzv.cz

NA ZÁVĚR

Cestování je úžasná věc, díky které poznáte kus světa i sami sebe. Doufám, že všechny vaše cesty budou bezpečné a užijete si svou výpravu do neznáma alespoň tak dobře jako já. Na cestách vás mohou potkat různé krizové situace, se kterými si třeba nebudete vědět rady. Žijeme ale v době, kdy se dá zjistit snad úplně všechno, čím dál tím více lidí mluví anglicky a svět je zkrátka otevřený. Zachovejte klidnou hlavu a užívejte si to pravé cestování se vším, co k němu patří.

DO KOLUMBIE- PRO CESTOVATELE

Jižní Amerika prozatím nepatří k běžným turistickým cílům, proto si stále zachovává svou „divokost“, která mnohé cestovatele láká. Naplánovat cestu do Kolumbie bez cestovky pro některé může být složité, ale určitě to stojí za to. Ušetříte nejen spoustu peněz, ale hlavně budete pánem svého času. V tomto článku se dozvíte spoustu užitečných informací na cestu od nákupu letenek, až po místní dopravu.

BEZPEČNOST V KOLUMBII

Bezpečnost je při cestování na prvním místě. Kolumbie je díky své minulosti vnímána jako ne zrovna bezpečná země. Člověk musí být ostražitý a dávat si pozor vždy a všude, protože kriminalita je ve všech zemích. Pokud se však chystáte navštívit Kolumbii, doporučuji dodržovat 5 pravidel, díky kterým se nebezpečí můžete vyhnout a o kterých se dočtete právě v tomto článku.

JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII

Poslední dobou mě mnohem více lákají neznámé země, kam tolik turistů a cestovatelů zrovna nejezdí. To je jeden z důvodů, proč jsem vydala do Kolumbie. Po měsíčním putování jsem zpět a otázku, JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII ,dostávám asi nejčastěji a proto jsem napsala tento článek. Je o lidech, o rozdílných návycích a o tom, co mě to naučilo. Snad vám těchto pár řádku Kolumbii alespoň trochu přiblíží.

Po stopách minulosti JIŽNÍ AMERIKY

Jižní Amerika taková, jakou ji známe dnes, má hluboké kořeny v počátku kolonizace. obyvatel. S migrací toho souvisí tolik, že by to mohlo být i na 10 článků. Mám pocit, že se globálně ví o spoustě genocidách, bojích o území, otroctví a podobných, ale to, že v Jižní Americe se dělo snad úplně všechno, to už si spojuje málokdo. Alespoň něco málo se vám pokusím nastínit právě v tomto článku.

CESTOVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ

Aktuálně je největší problém cestovatelů neustále měnící se podmínky a opatření. Všichni jsou zmatení a nikdo pořádně neví co a jak. Právě v tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor, kam se obrátit a kde hledat potřebné informace. Určitě by to ale neměl být důvod nikam nejet, takže si sbalte kufry a hurá za dobrodružstvím!

JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ

Pokud se chystáte na cesty, chcete být připraveni a na nic nezapomenout, tento článek je přesně pro vás. Paradoxem je, že za pár dnů odlétám na několik týdnů do Jižní Ameriky a jedné, co mám, jsou letenky a očkování. Každopádně určitě na nic nezapomeňte a nepodceňte přípravu. Já už se jdu na to taky vrhnout.

3 názory na “•BEZPEČNOST V KOLUMBII”

  1. Pingback: DO KOLUMBIE -pro cestovatele - One girl on the way

  2. Pingback: •JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII? - One girl on the way

  3. Pingback: •JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ - One girl on the way

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *