•DO KOLUMBIE -pro cestovatele

Jižní Amerika prozatím nepatří k běžným turistickým cílům, proto si stále zachovává svou „divokost“, která mnohé cestovatele láká. Naplánovat cestu do Kolumbie bez cestovky pro některé může být složité, ale určitě to stojí za to. Ušetříte nejen spoustu peněz, ale hlavně budete pánem svého času. Svoboda, kdy můžete zůstat kdekoliv a jak dlouho chcete, je k nezaplacení.

Mé rozhodnutí odjet do Kolumbie nebylo plánované moc dopředu. Před odjezdem jsem zjišťovala co a jak a stejně jsem se většinu věcí dozvěděla až tam. Pokud se do Kolumbie chystáte i vy, tak v tomto článku se dozvíte potřebné informace, které potřebujete dopředu zjistit a také vám pomohou i na místě.

  • JAK VYBRAT LETENKY

  • OČKOVÁNÍ A VÍZA

  • NA JAKÉ PODNEBÍ SE PŘIPRAVIT

  • JAK JE TO S MÍSTNÍ DOPRAVOU

  • OTÁZKA BEZPEČNOSTI

  • JAKÉ JE LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

Jak vybrat letenky

Ceny letenek do Kolumbie i se zpátečními letenkami se pohybují okolo 13-17 tis. Kč. Levnější spojení se dají sehnat především z Frankfurtu, z Vídně a z Madridu. Přímý let z Madridu do Bogoty vychází o něco více než lety s přestupy. Lety do Bogoty bývají jedny z nejlevnějších v rámci celé LA a odtamtud se dá snadno dostat i do dalších zemích.

Je dost možné, že budete mít na výběr pouze letenky s přestupem. Dávejte si pozor na to, aby časy při přestupech byly dostatečné (za mě alespoň 2 hodiny). Mezikontinentální lety mívají velice dlouhé odbavení (nemívají online check-in) a může se stát, že budete opravdu dlouho čekat.

Očkování a víza

POVINNÉ NENÍ ŽÁDNÉ OČKOVÁNÍ, takže se nemusíte bát, že by vás do země nepustili bez očkování.

*Doporučuje se ale naočkovat proti ŽLUTÉ ZIMNICI, ŽLOUTENCE TYPU A+B, BŘIŠNÍMU TYFU A TETANU
(Očkování zvažte hlavně na základě toho, do jakých oblastí se chystáte.)

JAKO OBČANÉ EU NEMUSÍTE PŘEDEM VYŘIZOVAT ŽÁDNÁ VÍZA A POVOLENÍ.

Turistické vízum, které je až na 90 dnů, získáte automaticky po příletu na imigračním oddělení. Tam obvykle chtějí jen vědět, kde budete bydlet, proto si dopředu nachystejte adresu hotelu, ve kterém budete alespoň pár dnů bydlet. Může se stát, že budou chtít vidět i zpáteční letenku.

*Pokud máte druhý pas, určitě si ho vezměte s sebou. Ztráta dokladů není na cestách nic neobvyklého a bez pasu byste měli zbytečné problémy s odjezdem apod.

Měna a peníze

Na cestu si směňte nějaké dolary, které využijete hlavně na letištích. Často se stává, že když budete platit v dolarech, ceny budou vyšší, proto jestli budete u sebe mít peníze v místní měně, plaťte určitě takto a smlouvejte.

Nejlepší možností je pak vybrat hotovost z bankomatu. Maximální výše, kterou budete moct vybrat je 5, nebo 10 tis. Kč (každý výběr stojí 150-200 Kč). Překvapením možná bude, že pro Jižní Ameriku vůbec není běžnou věcí platit kartou. I mnohá ubytování nelze kartou zaplatit, proto vždy u sebe mějte dostatečnou hotovost.

Na jaké podnebí se připravit

Nevím proč, ale spousta lidí má představu o Kolumbii takovou, že je tam pořád teplo. Pravda je však taková, že tam jsou všude vysoké hory a velká města se nachází právě v horských oblastech. Ať už se chystáte k moři nebo do pralesa, připravte se zkrátka na to, že ve vyšších nadmořských výškách je chladno. Topení nikde moc není a často se stává, že teče jen studená voda.

Doporučuji si vzít dobré boty a teplou bundu. Věřím, že využijete i další teplé oblečení, protože počasí je v horách nevyzpytatelné. Pláštěnka taky není úplně od věci, prší tam docela často.

Jak funguje místní doprava

Doprava je zrovna něco, co není zrovna podle našich představ. Ve velkých městech jsou neustále dopravní zácpy a kolony. Stav cest není moc dobrý a odráží se to i na době, kterou dopravou strávíte. Pokud se chystáte si půjčit auto, budete potřebovat MEZINÁRODNÍ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ. Sama za sebe tuto možnost nedoporučuji, protože existují způsoby, jak se pohybovat efektivněji a levněji.

Běžná autobusová doprava dobře funguje ve městech i malých vesničkách. Je úplně normální, že nemají jízdní řád ani pořádné zastávky. Možná si teď říkáte, jak to teda funguje, ale nebojte. PROSTĚ SE POSTAVÍTE K CESTĚ A ČEKÁTE, AŽ NĚJAKÝ AUTOBUS ZKRÁTKA POJEDE. Až se bude blížit, zamáváte a zeptáte se řidiče, kam jede (mívá cedulky za předním sklem) a jedete, nebo čekáte na další. Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se  kohokoli zeptat a  místní vám poradí, k jaké cestě jít mávat a kam co jezdí.

DOPRAVA V BOGOTĚ

Připravte se na to, že v autobusech strávíte klidně půl dne. Existuje zde také speciální předpis, který má snížit počet aut na silnicích a funguje tak, že podle sudého/lichého posledního čísla SPZ můžete s daným vozidlem jezdit v určitých hodinách. Při porušení vás čeká vysoká pokuta klidně i 100 euro.

Metro v Bogotě není, ale dá se dobře a relativně rychle cestovat autobusy tzv. TransMilenio, které mají svůj jízdní pruh a fungují namísto metra. Potřebujete mít speciální kartičku, kterou si můžete koupit klidně hned na letišti a můžete si na ní dobíjet peníze. Kartičku je možné dobít na větších zastávkách, nebo online. Cena je 2500 pesos za jednorázový vstup, kdy jedete, kam až potřebujete. Není to limitované časem, můžete přestupovat v rámci jedné jízdy neomezeně.

DOPRAVA V MEDELLÍNU

Jediné město, kde existuje metro, je Medellín. Jedná se o pozemní vlaky, kterými se dostanete velmi rychle přes celé město. Taktéž je potřeba mít kartičku na metro, kterou získáte u jakékoliv zastávky metra, kde si ji můžete nechat rovnou i nabít. Jedna cesta stojí asi 2500 pesos a také je možné přestupovat nezávisle na časovém omezení jedné jízdy.

Kromě metra tady je vybudována i skvělá lanovková síť, ze které je i krásná prohlídka nad městem.

DÁLKOVÁ A LETECKÁ DOPRAVA

Pokud se chcete přepravit mezi městy, na výběr máte z dálkových autobusů a letadel. Co se týče dálkových autobusů, cenově vychází o něco lépe než letecká doprava. Čas, za který se dostanete z bodu A do bodu B, je velmi odlišný. Vždy máte odhadovaný čas např. 6-8 hodin (podle dopravní situace), ale běžně se stává, že je to ještě o pár hodin více. Úroveň autobusů mě mile překvapila. Autobusy jsou pohodlné, s klimatizací, USB porty a občas i s nefunkční wifi.

Mezistátní letecké spoje jsou běžně využívány. Letadla létají často a všude. Na letištích mají snížené kontroly (neřeší se ani tekutiny). Je to pohodlné a rychlé řešení.

Související články

Bezpečnost

Bezpečnost je při cestování vždy na místě. Přímo na toto téma jsem sepsala celý článek (odkaz ZDE>>), ve kterém se dozvíte na co si dát v Kolumbii pozor. Přesto sem napíšu alespoň základní pravidla v několika bodech.

>>NENOSIT NIC NÁPADNÉHO A DRAHÉHO, ČÍM BYSTE MOHLI UPOUTAT POZORNOST ZLODĚJŮ.

>>PENÍZE MÍT NA VÍCE MÍSTECH A NEMÍT U SEBE VĚTŠÍ OBNOSY PENĚZ.

>>IDEÁLNĚ MÍT DOKLADY A PENÍZE V KAPSE PŘÍMO NA TĚLE, ZATÍMCO V PENĚŽENCE JEN PÁR DROBNÝCH.

>>NEUSTÁLE MÍT NA OČÍCH SVÉ VĚCI (BATOHY, TAŠKY) A NIKDE JE NENECHÁVAT LEŽET.

>>NECHODIT V NOCI NIKAM SÁM.

>>KDYŽ UVIDÍTE ULICE, KTERÉ VÁM NEBUDOU PŘIPADAT BEZPEČNÉ, PROSTĚ TAM NECHOĎTĚ.

>>KDYŽ VÁS PŘEPADNOU, NEBRAŇTE SE A PROSTĚ JIM DEJTE PENĚŽENKU.

>>BUĎTE POŘÁD NA POZORU, CO SE KOLEM VÁS DĚJE.

A za mě asi nejdůležitější pravidlo ze všech…

>>VŽDY SI ŘPEDEM ZJISTĚTE, KAM JE BEZPEČNÉ CHODIT A KAM NE (TŘEBA SE ZEPTEJTE V UBYTOVÁNÍ, NEBO SE ZKUSTE PODÍVAT NA NĚJAKÉ ČLÁNKY NA INTERNET).

Ideální je mít peníze na více místech, mít okopírované doklady a mít i napsané nějaké adresy a telefonní čísla ambasád apod. (abyste věděli, kam se obrátit, pokud se už něco stane).

Přestože asi většinu z toho už znáte, je důležité mít to vše na paměti a zkrátka si dávat opravdu pozor a neriskovat. 

Levné ubytování

Ubytování se dá sehnat v celé Kolumbii velmi levně. Pokud jedete lowcost a nehledíte tolik na luxus, najdete opravdu levné ubytování v různých hostelech s cenou okolo 150-300 Kč/noc i se snídaní. Levnější ubytování bývají velmi jednoduše zařízené, mnohdy nemají okna.  Pokud se díváte po apartmánu, za kuchyň si připlatíte, ale ani tak to nebude moc drahé.

Problém v teplých oblastech bývají švábi, kterým se mnohdy nevyhnete ani v dražších apartmánech. Prostě tam jsou.

V rámci bezpečnosti ve městech nebydlete v centru, které bývají mnohem více nebezpečné než v okolních čtvrtích.

*Pokud řešíte otázku bydlení u národních parků, v některých je možné bydlet v ecohousu přímo uvnitř parku, kde jste v přímém kontaktu s přírodou.

Kam se podívat?

Kolumbie nabízí spoustu krásných přírodních památek, která vás možná osloví více než města. Města jsou fajn na prohlídku, ale déle než několik dní bych se tam nezdržovala. Můžete navštívit vysoké hory, džungli i pláže s krásným azurovým mořem.

 

Pokud se chystáte do národních parků, tak většina z nich nařizuje vstup s průvodcem. Např. v NP Los Nevados a Tayrona, kde jsem byla já, průvodce není nutný a platí se pouze vstup a pojištění (u vstupu).

Můj cestovní itinerář pro vás připravím v dalších článcích.

Pokud byste si chtěli přečíst zajímavosti z mých cest, podívejte se na FB stránku nebo se přidejte do mé cestovatelské skupiny. Budu se tam na vás těšit:)

9 názorů na “•DO KOLUMBIE -pro cestovatele”

  1. Pingback: BEZPEČNOST V KOLUMBII - One girl on the way

  2. Pingback: Po stopách minulosti JIŽNÍ AMERIKY - One girl on the way

  3. Pingback: 7 ZAJÍMAVOSTÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI O KANÁRSKÝCH OSTROVECH - One girl on the way

  4. Pingback: •JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII? - One girl on the way

  5. Pingback: •JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ - One girl on the way

  6. Pingback: NA LANZAROTE- Pro cestovatele - One girl on the way

  7. Pingback: MADEIRA-pro cestovatele - One girl on the way

  8. Pingback: NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE EVROPY - One girl on the way

  9. Pingback: JAK NA LEVNÉ LETENKY - One girl on the way

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *