•JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ

Ať už jedete na týdenní dovolenou k moři, nebo na dobrodružnou výpravu do hor, musíte se nějak na cestu připravit. Sama postupem času zjišťuji, co všechno je potřeba dopředu zařídit a co můžu ponechat náhodě. Pokud bych shrnula své předešlé cesty, většinou jsem úplně plán neměla.

Spíše se jednalo o přesun z bodu A do bodu B s tím, že mám určité množství času, které můžu využít. Potom už se vše tak nějak náhodně vyvrbilo samo a vždy to bylo moc fajn a kdybych to takto naplánovat chtěla, nikdy by se mi o tak nepovedlo. Na druhou stranu, v některých věcech je lepší ten plán mít, protože pak strávíte drahocenný čas v zahraničí zařizováním a zjišťováním informací. Právě o tom bude tento článek.

Andy, Chile
Pohoří And, Chile
Nevím jak vy, ale to, kam poletím, se dost často odvíjí od cen letenek apod. Ne že bych jela někam, kam nechci, jen proto, že tam jsou zrovna levné letenky, ale mám takový seznam míst, kam bych se jednou ráda podívala a když přijde ta možnost, tak jedu. Předpokládám, že kdy čtete tento článek, tak se už asi někam chystáte ať už teď, nebo v budoucnu.

1. Podnebí a aktuální situace

Bohužel v této době musíme brát velký ohled na epidemiologickou situaci koronaviru ve světě a je dobré předem vědět, do čeho jdeme. Mám na mysli zjistit si předem podmínky pro vstup do země a opatření, které tam platí. O tomto tématu si můžete přečíst můj předchozí článek o CESTOVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ.
 
Kromě korony se může jednat také o politickou situaci a s ní spojenou i bezpečnost dané země, abyste se vyhnuli případným nepříjemným situacím (demonstrace, občanské války, protesty, pozastavení dopravy, zavření obchodů apod.).
 
PODNEBÍ je další důležitá věc, kterou je dobré znát dopředu. Nejenže budete vědět, na jaké podnebí se připravit, ale také se vyhnete například období dešťů. Některé cestovní kanceláře vždy drahé zájezdy každoročně zlevňují, ale už vám neřeknou, že vám na dovolené bude asi pršet. Někdy nejde jen o déšť, ale s ním související uzavření některých nestabilních cest, zvýšená hladina řek, nepřístupnost míst a další.
Počasí v Kolumbii
Mračna v horách, kde pršelo každý den

2. Víza

Pokud se chystáte někam dál mimo EU, nebo do ne úplně turistických zemí, je nutné mít vízum *(seznam států, kde je pro občany ČR nutné vízum je na konci tohoto článku). O některé víza je nutné žádat předem a není jisté, že vám bude uděleno, jinde stačí pouze přijet a dostanete vízum automaticky po příletu. Proto víza zřizujte s dostatečným předstihem.

3. Jazyk a měna

Možná si někdo myslí, že se dnes anglicky domluví téměř všude bez problému. Když si vezmete, že i když jedete třeba do Itálie nebo do Španělska, tak tamní angličtina není na úplně dobré úrovni, tak jaká asi bude na druhém konci světa. 

Pokud cizinec přijede do Česka, tak starší generace ve většině případů taky anglicky moc neporadí. Turistická místa, kde každý den projdou stovky či tisíce turistů, jsou bez problému a vždy se nade někdo, kdo umí pár základních frází, nebo sežene někoho, kdo umí trošku anglicky (nebo si to o nich alespoň myslí). Cizinci vám často vše odkývají, přestože nerozumí. 

Anglicky většinou mluví mladí lidé a studenti. Chci vám jen říct, že jsou země, kde se prostě nedomluvíte, a to ani rukama a nohama. Proto zvažte, zda si sehnat průvodce, nebo se naučte pár slovíček, díky kterým si svou cestu usnadníte. 
 
Nezapomeňte se taky podívat, jaká v dané zemi platí měna. Nejen, že si to pak budete umět lépe spočítat, ale jedná se především o to, abyste měli u sebe nějakou hotovost. Nejsnadnější cesta je si v Česku směnit peníze na eura, nebo dolary a ty následně vyměnit na místě za konkrétní peníze. S tím souvisí také povolení vaší banky na výběr z bankomatů v zahraničí, či mít účet v jiné měně než v CZK.

4. Očkování a prevence

Pro cestování po Evropě je to v pohodě a nemusíte nic takového řešit. Jestli jedete někam za oceán do dalekých krajin, zjistěte si, jaké očkování je povinné a jaké doporučené. 

Řešit tuto záležitost na poslední chvíli není zrovna ideální, aby vám nebylo během cestování nebo dovolené špatně (často to mohou být horečky, nevolnost a svalová slabost), takže taky je lepší se nechat očkovat dost dopředu. Na mapách níže najdete nejčastější rozšíření nemocí, na které je vhodné (někde i povinné) se očkovat. * (zdroj na konci článku)

Někdo může být z blížící se cesty nervózní a nesvůj. Přece jen je to změna prostředí, odlišná kultura a jídlo a ne každý snáší takové změny dobře. 

Pokud máte obavy z možných zažívacích potíží, a onemocnění, myjte si často ruce, pijte jen balenou vodu (nedávejte si do pití ani led, protože může být z kohoutkové vody), zkuste žaludku dopřát spíše teplejší nápoje a nedávejte si hned nějaká tučná a ostrá jídla. 

Pokud chcete vyzkoušet jídlo z pouličních stánků, dívejte se, jak je připravováno, zda je čerstvé a běžte tam, kde se stravují místní. Balenou vodou si také omývejte ovoce a zeleninu a používejte ji i k čištění zubů. Alespoň taková drobná opatrnost je na místě, abyste omezili možné trávicí potíže.

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Související články

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Cestuj se mnou!

Žlutá zimnice
Břišní tyfus
Žloutenka typu A

5. Letenky a cestování

  • JAK NA LEVNĚJŠÍ LETENKY
Důležitým bodem je nákup letenek. (Vídeň, Katowice, Bratislava, Krakow, Frankfurt, Mnichov). Záleží na destinaci, protože některé mezikontinentální lety létají právě nejlevněji a pravidelně jen z pár evropských letišť.
 
  • KDE KOUPIT LETENKY
 
Každý cestovatel má své oblíbené portály, skrze které letenky kupuje. Většinou bývají  nejlevnější přímo u dané společnosti, namísto vyhledávacích webů.
 
Pokud ale máte mnoho přestupů a chcete, aby vám to vše navazovalo a pasovalo, letecký itinerář si klidně můžete vyhledat právě přes takový web a jednotlivé letenky koupit jednotlivě (pozor, někdy je koupě celého itineráře s několika letenkami levnější, než nákup jednotlivě). 
 
Já osobně vyhledávám lety přes kiwi.com portál, protože při volbě datumu vidíte vždy ceny pro jednotlivé dny na celý měsíc (můžete si tak zvolit jiný den, než původně plánujete, a ušetřit tak za letenku).
 
Pokud mám přímý let, najdu si nejvýhodnější den pro let a poté letenku koupím u dané společnosti. Pokud mám let s mezipřistáními, nakupuji klidně všechny letenky na kiwi.com pro lepší manipulaci (máte vše na jednom místě, informují vás o změnách apod.). 
 
  • RANNÍ LETY
 
Když si najdete výhodnou letenku, kdy let odlétá brzy ráno, počítejte s tím, že pravděpodobně budete muset přijet do města den předtím a přespat na letišti, nebo v hotelu, takže ve výsledku to nemusí být zas tak výhodné (lepší dražší letenka bez nutnosti přespání někde v hotelu). Brzy ráno je také méně spojů v MHD. Existují však přímé spoje např. z vlakového nádraží na letiště apod., proto je lepší si je vyhledat předem.
 
To samé platí i pro noční lety, kdy dorazíte uprostřed noci do cizí země a potřebujete se dostat do svého ubytování apod.
 
Samozřejmě vždy je možnost přespat na letišti na lavičce, domluvit se se spolucestujícími na společné cestě a podělit se tak o náklady na taxi a další. 
 
*Nezapomeňte si udělat dostatečně dopředu online check-in a vzít si s sebou pas (po check-inu obdržíte palubní lístky, které najdete v aplikaci nebo na emailu a vždy je lepší si je stáhnout).
Pas a letenky

6. Plán

Když si vyberete nějaké místo, které chce navštívit, určitě vás tam už něco nalákalo. Ať jsou to třeba krásné památky, hory nebo cokoliv jiného, tak asi zkrátka víte, jestli se tam chystáte odpočívat, sportovat nebo objevovat přírodu.
 
Podle toho si můžete přibližně dopředu rozvrhnout čas tak, abyste navštívili vše, co byste chtěli. Pokud nechcete, aby vám něco uniklo, předem si vyhledejte oblíbená místa pro návštěvu (na oblíbené turistické památky může být několikadenní čekací doba).
 
Já osobně předtím, než někam jedu, čtu různé cestopisy a články o dané lokalitě, ve kterých vždy najdu nějakou inspiraci a dobré rady (třeba ohledně dopravy, vstupu apod.). Pokud na tohle nemám dost prostoru, obracím se na cestovatelské skupiny na soc. sítích, kde si nechám poradit od ostatních.

 
*POKUD MÁTE ČAS
 
Pokud svou cestu plánujete dost dopředu a není to nějaké spontánní rozhodnutí ze dne na den, doporučuji si o místech, které chcete vidět, zjistit podrobnější informace a zajímavosti (pokud jedete lowcost a nemáte rozpočet na průvodce), Potom budete tamní atmosféru vnímat zcela odlišným způsobem. Uvědoměním toho, co se tam v minulosti dělo a za jakých podmínek místo vniklo, vám dodá mnohem intenzivnější pocit z návštěvy, díky kterému si místo i lépe zapamatujete.
 
V dnešní době spousta lidí cestuje, fotí se na mainstreamových místech, které jsou „instafriendly“ a čeká se na ně kolikrát i fronta, ale naprosto jim uniká to kouzlo daného místa, které je spjaté s minulostí, lidmi a vším, co se tam kdy odehrálo. Zkuste vnímat i maličkosti, které se kolem vás dějí, a to třeba jaký život tam žijí místní lidé, jak voní zdejší jídlo, co se děje kolem vás v pozadí.
Kruje castle, Albánie
Krujë castle, Albánie

Na závěr

Cestování není jen dovolená, jak si mnoho lidí představuje. Chce to mít silného ducha, trpělivost a hlavně být smířený i s tím, že ne vždy vše vyjde tak, jak bychom si přáli. To je jedna z věcí, proč si nedělám podrobný časový itinerář cesty. 

Chci mít prostor na to potkat nové lidi, zamířit jen tak do neznáma a zkrátka objevovat. Pak by to nebylo žádné překvapení, kdybychom si vše našli předem na internetu, kde je to mnohdy ještě vše přibarvené, aby nás to nalákalo a my pak můžeme být realitou i zklamáni. 
 
Zkrátka si užívejte to, co vám tam přijde do cesty, a berte to jako novou příležitost poznat něco nového a zažít nečekané.
from the fitzgeralds
Montserrat, Španělsko

*SEZNAM STÁTŮ, KDE JE NUTNÉ VÍZUM

AFGHÁNISTÁN
ALŽÍRSKO
ANGOLA
ARMÉNIE
ÁZERBÁJDŽÁN
BAHRAJN
BANGLADÉŠ
VĚŘTE
BĚLORUSKO
BENIN
BHÚTÁN
BOLÍVIE
BOTSWANA
BURKINA FASO
Burundi
CAD
ČÍNA
DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA
DŽIBUTSKO
EGYPT
EKVÁDOR
ERITREA
ETIOPIE
FIDŽI
FILIPÍNY
GABON
GAMBIE
GHANA
GRUZIE
GUAYANA
GUINEA
GUINEA-BISSAU
HAITI
INDI
INDONÉSIE
IRÁK
ÍRÁN
JAMAJKA
JEMEN
JIŽNÍ AFRIKA
JORDÁNSKO
JIŽNÍ AFRIKA

KAMBODŽA
KAMERUN
KAPVERDY
KATAR
KAZACHSTÁN
KEŇA
KIRIBATI
KOMORY
KONGO
KONŽSKÁ DEMOKRATICKÁ REPUBLIKA
KOSOVO
KUBA
KUVAJT
KYRGYZSTÁN
LAOS
LESOTHO
LIBANON
LIBÉRIE
LIBYE
MADAGASKAR
MALAWI
MALEDIVY
MALI
MAROKO
MARSHALLOVY OSTROVY
MAURITÁNIE
MIKRONÉSIE
MONGOLSKO
MOSAMBIK
MYANMAR
NAMIBIE
NAURU
NEPÁL
NIGER
NIGÉRIE
OMÁN
PÁKISTÁN
PALESTINSKÁ NÁRODNÍ SAMOSPRÁVA
PAPUA-NOVÁ GUINEA
POBŘEŽÍ SLONOVINY
PERU
ROVNÍKOVÁ GUINEA
RUSKÁ FEDERACE
RWANDA

SAÚDSKÁ ARÁBIE
SENEGÁLNÍ
SEVERNÍ KOREA
SIERRA LEONE
SOMÁLSKO *
SRÍ LANKA
STŘEDOAFRICKÁ REPUBLIKA
SÚDÁN
SURINAM
SVATÝ TOMÁŠ A PRINCŮV OSTROV
SVAZIJSKO
SÝRIE
ŠALAMOUNOVY OSTROVY
TÁDŽIKISTÁN
TANZÁNIE
THAJSKO
JÍT
TONGA
TUNISKO
TURECKO
TURKMENISTÁN
TUVALU
UGANDA
UKRAJINA
UZBEKISTÁN
VIETNAM
ZAMBIE

*Očkování a cestovní medicína. Affidea [online]. [cit. 2021-7-29]. Dostupné z: https://www.affidea-praha.cz/ockovani-cestovni-medicina

    Pokud byste chtěli sledovat pravidelné příspěvky z mých cest v zahraničí, přidejte se do facebookové skupiny CESTOU NECESTOU a setkáme se tam 🙂

6 názorů na “•JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ”

  1. Pingback: Po stopách minulosti JIŽNÍ AMERIKY - One girl on the way

  2. Pingback: DOBRODRUŽSTVÍ NA TENERIFE - One girl on the way

  3. Pingback: NA LANZAROTE- Pro cestovatele - One girl on the way

  4. Pingback: MADEIRA-pro cestovatele - One girl on the way

  5. Pingback: NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE EVROPY - One girl on the way

  6. Pingback: JAK NA LEVNÉ LETENKY - One girl on the way

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *