JAK NA LEVNÉ LETENKY

Je jedna věc, na kterou se mě ptáte opravdu často, a to jak najít levné akční letenky. Občas do svých článků píšu i ceny letenek a sdílím různé akce leteckých společností, popřípadě i přímo letenky za super ceny. Hodně vás zajímá, kde na to chodím a jak je možné, že jsou občas letenky za jen za pár korun. Když cestujete na vlastní pěst bez cestovky, nemusíte za letenky utrácet tisíce. Stačí jen dobře hledat 🙂 

V tomto článku se tedy dozvíte několik tipů, jak najít  levné letenky, na co si dát pozor a kde je nakupovat. Jak pořád říkám, žijeme v úžasné době plné nejrůznějších cestovatelských možností. Můžeme se podívat skoro všude a nepotřebujeme k tomu hromadu peněz. Sama využívám různých akcí a levných letenek, a tak doufám, že i vy po přečtení tohoto článku si budete vědět rady.
 
  • JAK NAJÍT LEVNÉ LETENKY
  • AKTIVNÍ VYHLEDÁVÁNÍ A SLEDOVÁNÍ LETENEK
  • KDE ZÍSKAT TIPY A INSPIRACI 
  • KDE A KDY LETENKY NAKUPOVAT
  • PRAVIDLA CEN LETENEK
  • CO JE ERROR FARE?
  • PŘÍKLADY LEVNÝCH LETENEK, KTERÉ JSEM NAŠLA
  • LETENKY OD KIWI A MÉ ZKUŠENOSTI 
 
Alpy

JAK NAJÍT LEVNÉ LETENKY

Existuje spoustu možností, jak najít nejrůznější letenky za dobré ceny. 
 

Nejefektivnější jsou 2 způsoby, a to aktivní sledování a vyhledávání letenek, a pak pravidelné odebírání novinek leteckých společností a sledování různých portálů o cestování.

•VÝBĚR LETIŠTĚ
Důležité je i to, z jakého letiště chcete letět. Při vyhledávání zkuste zadat i okolní letiště, jako je třeba Vídeň, Katowice, Bratislava, Mnichov a další. Z nich totiž létá mnohem více linek a letenky jsou tak levnější a dostupnější. To samé můžete využít i v příletové destinaci, kde je mnohdy také více letišť (pak je dobré zjistit si i ceny dopravy autobusů apod., aby vás nevyšla na víc než rozdíl cen letenek). 
•AKTIVNÍ VYHLEDÁVÁNÍ A SLEDOVÁNÍ LETENEK (KDE VYHLEDÁVAT)
Pokud víte, kam byste chtěli cestovat, dívejte se průběžně na ceny letenek přes portály, kde najdete spoustu leteckých společností. Ceny letenek se mění podle toho, jaký je o ně zájem v daném období (třeba v letní sezoně apod.).
 
Ideální pro vyhledávání jsou různé portály, u kterých uvidíte ceny letenek na měsíce dopředu. Skvělým vyhledávačem je například Kiwi.com, Pelikan.cz, Skyscaner, anebo i přímo Google  a další. Když zjistíte, v jakém časovém období jsou letenky za nízké ceny, sledujte letenky průběžně.
 
TIP: Vyhledávejte vždy přes anonymní režim ideálně na PC, ne v aplikacích (čím více lidí vyhledává dané letenky, tím více roste jejich cena).
Vyhledávací stránka letů přes Google
•KDE ZÍSKAT TIPY A INSPIRACI (FB STRÁNKY, IG, ZASÍLÁNÍ NOVINEK)
I když třeba nevíte, kam se vydat, ale chtěli byste získávat pravidelnou inspiraci pro cestování a aktuální zlevněné letenky, je ideální sledovat několik cestovatelských portálů. Tam se pravidelně zobrazují různé aktuální slevy do spousty destinací. Já sleduji např. Cestujlevne.com a Honzovy letenky , a to i na Facebooku.
 
Další možností je také nechat si zasílat od leteckých společností a portálů akční nabídky letů a třeba vám nějaký padne do oka a uděláte si výlet. Stačí se tak jen přihlásit do newsletteru. 

Akce od leteckých společností většinou trvají jen pár dnů a dozvíte se o nich na soc. sítích jednotlivých společností. Občas vám tak přijde email s upozorněním na slevové akce, jindy mi třeba přímo aplikace, jako je např. Kiwi, pošle zlevněné letenky, které jsem třeba vyhledávala.
Příklad ze stránky Honzovy letenky

KDE A KDY LETENKY NAKUPOVAT

 NEJLEPŠÍ ZPŮSOB JE NAKUPOVAT LETENKY PŘÍMO U LETECKÝCH SPOLEČNOSTÍ A NEKUPOVAT JE PŘES DALŠÍ PORTÁLY, KTERÉ JE POUZE PŘEPRODÁVAJÍ.

Můžete se však setkat s tím, že budete mít během cesty přestupy a poletíte někam dál s více společnostmi, což už může být problém. Jednak to vychází o dost dráž ve srovnání s nákupem itineráře letenek přes portál, který letenky od společností překupuje, a taky máte letenky všude možně v několika aplikacích namísto v jedné a může to být nepřehledné.
 
Je to jedno, pokud jde vše podle plánu. Když ale nastane nějaký problém, s překupujícími portály je pak složitější vyřízení kompenzací apod. (i na portálech se letenky dají pojistit).
 
Další otázkou je, kdy letenky koupit. Záleží o jaké lety se jedná. Pokud jsou to dlouhé mezikontinentální lety, doporučuji letenky koupit 2-3 měsíce dopředu (poté se mohou o dost prodražit). Jestli jde o nějaký pravidelný let s nízkonákladovkou, stačí klidně pár týdnu předem (ale pozor, čím později, tím více se mohou letenky zdražit).

PRAVIDLA CEN LETENEK

 

1. Čím více přestupů, tím je nižší cena letenky.

2. Nejlevnější je letenka pouze s příručním zavazadlem, které je v ceně (pouze batoh).

3. Přikupujte zavazadla při nákupu letenky, později to může být dražší.

4. Letenky jsou levnější z větších letišť, jako je třeba Vídeň a Katowice (např. Praha má obecně vysoké ceny letenek).

5. Letenky jsou levnější mimo víkendy, většinou v první polovině týdne.

6.Letenky na poslední chvíli stojí více peněz. 

CO JE ERROR FARE?

Občas se stane, že se na webu s letenkami objeví chyba v systému, kde je tak cena konkrétní letenky velmi nízká. Letenky se tak dají nakoupit levně pouze do té doby, než to letecká společnost zjistí a ceny opraví. Ceny tak mohou být i v řádech pár korun. Může se také stát, že potom letecká společnost letenky vystornuje a vrátí vám peníze.

PŘÍKLADY LEVNÝCH LETENEK, KTERÉ JSEM NAŠLA

Pokaždé, když natrefím na levné letenky, mám obrovskou radost. Vždy jsem se chtěla podívat třeba na Madeiru. Každý měsíc jsem se podívala na cen letenek a jednou stály namísto 4-8 tis. Kč jen 2200 Kč i se zpáteční. Tak jsem neváhala ani minutu a hned je koupila. Více o cestování na Madeiře ZDE>>
 
 
 
Levada do Caldeirao Verde, Queimadas
Madeira
Na začátku roku jsem si také zkrátila zimu na Kanárských ostrovech, kam se mi podařilo koupit letenky z Vídně na Lanzarote i se zpáteční za 1000 Kč. Více o cestování na Lanzarote ZDE>>.
 
 
Lanzarote, Kanárské ostrovy
V posezónním čase, kdy je ještě dost teplo na koupání, ale už tam nejsou turisté, můžete najít třeba letenky do Barcelony, Valencie, Milána, Trapani apod.  třeba za 250-500 Kč. Stačí se občas podívat a vždy se něco najde.
 
Zrovna nedávno jsem ještě neměla na léto nic v plánu. Pořád jsem váhala nad Gruzií, ale prošvihla jsem správný moment a letenky zdražily o několik tisíc. Tak jsem hledala a hledala, kam bych se tedy mohla podívat a pak jsem narazila na letenky do Rumunska za 300 Kč se zpáteční, takže plán byl jasný.

LETENKY A KIWI, MÉ ZKUŠENOSTI

Každý cestovatel vám doporučí, abyste letenky kupovali přímo u leteckých společností. Občas to však risknete, abyste ušetřili nemalé peníze a nakoupíte přes překupující portály. Oblíbeným portálem je zrovna Kiwi.com. Má to své výhody i nevýhody. Existuje spoustu případů, kdy lidé s touto společností měli špatné zkušenosti. 
 
Z mého pohledu to tak úplně není, protože mi přijde, že lidi jen neví, jak vše vyřídit. Absolvovala jsem už desítky letů a spoustu letenek jsem měla nakoupeno přes Kiwi, protože mi jejich systém i aplikace přijdou mnohem přehlednější. Nikdy jsem s nimi problém neměla, přestože nějaké komplikace na cestě byly. Už mi mnohokrát zrušili či přesunuli let apod. Vždy jsem se s nimi však domluvila, a to jsem pojištěné letenky nikdy neměla. 
 
Myslím, že lidé často neumí hledat a neví, jak si zažádat o kompenzaci a ani to, na co vlastně mají nárok. Vyřizovací lhůta je tam okolo 3 měsíců, ale sama jsem měla už  nespočet různých problémů na cestě, a to od zrušených letů, přes nedodání palubních lístků, až po zmeškaný let a vždy mi vrátili peníze, zajistili alternativu cesty nebo mi dali voucher.
PŘÍKLAD
Takový docela fajn příklad se mi stal minulý rok, kdy jsem jela do Kolumbie. Zrušili mi zpáteční let, tak jsem si musela koupit nové letenky. Vše jsem ohlásila a postupovala podle jejich pokynů. Vše se v pořádku vyřešilo, na zákaznické lince mi se vším poradili a nakonec mi dali voucher. Ten měl být na 15 tis. Kč (za 2 zpáteční letenky), ale namísto toho mi dali voucher v dvojnásobné hodnotě. To si myslím, že je docela fajn kompenzace.
Když si přečtete jejich obchodní podmínky, zjistíte, jak to všechno u nich funguje a že třeba při refundaci od jednotlivých společností si berou vysoký podíl peněz a další. Ale určitě bych neřekla, že je špatné od nich letenky kupovat. 
 
Pokud nastane nějaký problém, postupuji přímo podle jejich instrukcí, nebo volám na telefonickou linku, která je i v češtině. 

NA ZÁVĚR

Doufám, že vám mé doporučení a tipy budou k užitku a najdete tak třeba skvělé akce, díky kterým se vydáte do světa za pár korun. Pokud byste se chtěli dozvědět více, můžete si přečíst článek o tom, JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ ZDE>> nebo si stáhnout TRAVEL CHECKLIST, abyste doma nic nezapomněli. 

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Související články

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Cestuj se mnou

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *