Sopka na Kanárských ostrovech

7 ZAJÍMAVOSTÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI O KANÁRSKÝCH OSTROVECH

Kanárské ostrovy jsou oblíbenou a dobře dostupnou destinací pro cestovatele. Jsou známé především díky své jedinečné přírodě, plážím s černým pískem a měsíční krajině, která je zde díky sopečnému původu ostrovů. Věděli jste ale, že na ostrově jsou i kamenné pyramidy, které byly nalezeny teprve v 90. letech? Nebo že na ostrovech až do 15. století mumifikovali lidi? V tomto článku se dočtete různé zajímavosti o ostrovech, které jste nevěděli.

Obvykle je velké množství sopek právě na litosférickém rozhraní desek, kde je vulkanická činnost typická, jelikož magma prostupuje na povrh. Rozdíl mezi těmito sopkami a sopkami na Kanárských ostrovech je v tom, že ostrovy se nacházejí nad tzv. horkou skvrnou, která je místem v zemském plášti, kde se hromadí žhavé magma a postupně stoupá vzhůru k povrchu. Díky tomu v průběhu času stále dochází k sopečným erupcím. 

Poslední erupci jsme mohli zaznamenat v minulém roce 2021 na ostrově La Palma, kde sopka Cumbre Vieja chrlila ven žhavou lávu více než 3 měsíce a zasáhla tak obrovskou plochu 1200 ha  ostrova.

2. PROČ JE STÁŘÍ JEDNOTLIVÝCH OSTROVŮ OD SEBE ODLIŠNÉ O DESÍTKY MILIONŮ LET?

Sopečné ostrovy, kterými jsou právě Kanárské ostrovy, vznikají z podmořské sopky, ze které se láva hromadí na mořském dně tak dlouho, dokud se nevynoří nad hladinu vody. Pokud bychom změřili např. vrchol vulkánu Pico de Teide od mořského dna, výška by byla okolo 7500 m.

Jednotlivé ostrovy mají různé stáří. Mezi nejstarší ostrovy patří Fuerteventura a Lanzarote, jejichž stáří je asi 25 mil. let, zatímco nejmladšími ostrovy jsou El Hierro a La Palma, které jsou staré přibližně 2 mil. let. Ostrovy nejsou stejně staré, protože nevznikaly spolu současně jako kus země, který se postupně oddělí, ale každý z nich vznikly z podmořské sopky. I díky tomu je každý z ostrovů jedinečný a navzájem se od sebe liší.  

Další podmořská sopka se v současnosti tvoří u ostrova El Hierro.

31427f50-91cd-4b32-b47e-c967977ab935
Pico del Teide
3. MUMIE V POBŘEŽNÍCH JESKYNÍCH NA KANÁRSKÝCH OSTROVECH

Guanchové, původní obyvatelé Kanárských ostrovů, byli neznámým národem, o kterém toho příliš nevíme. Po tisíciletí žili na ostrovech v izolaci od okolního světa i v rámci jednotlivých ostrovů, protože nepoužívali lodě a vodní dopravu. Guanchové se zabývali zemědělstvím a keramikou.

Měli však své náboženské rituály, jazyk a zajímavostí je, že mumifikovali své zesnulé. Zanechali tak nevšední archeologický artefakty a odkaz, který můžeme i dnes najít v některých muzeích.

Mumie po procesu mumifikace, kdy jim vyndali orgány a břišní dutinu vyplnily třeba jehličím, pískem a dokonce i tukem, ukládali do jeskyní u pobřeží, kterou poté uzavřeli kamennou zdí.

Většina mumií však byla bohužel vykradena a zničena. Proces mumifikace Guanchové prováděli až do 15. století. Poté jejich existence pomalu končila, když Španělé chtěli ostrovy obsadit. Guanchové však kladli velký odpor a obsazení ostrovů tak trvalo téměř 100 let.

Pobřeží ostrova Tenerife
4. VEDĚLI JSTE, ŽE KANÁRCI BYLI POJEMNOVÁNÍ PODLE KANÁRSKÝCH OSTROVŮ?

Mnoho lidí si myslí, že Kanárské ostrovy jsou pojmenovány podle pestrobarevných ptáků kanárků, kteří na ostrovech žijí. Bylo tomu ale právě naopak, kdy tito ptáci získali název podle Kanárských ostrovů. Ostrovy jsou pojmenovány podle latinského slova canis, které v překladu znamená pes. Podle historické legendy každý z hlavních ostrovů v minulosti hlídali velcí psi a proto získaly tento  název.

cfbb61b0-89ba-4dc4-921f-cdaf2509fbcc
5. VĚDĚLI JSTE, ŽE NA OSTROVĚ TENERIFE BYLY V 90. LETECH OBJEVENY KAMENNÉ PYRAMIDY?

Po dlouhou dobu si místní lidé mysleli, že to jsou pouhé hromady kamení a zbytky terasových polí, kterých bylo na ostrově spoustu. Několik z nich také rozebrali, aby získali materiál na výstavbu. V roce 1991  Thor Heyerdahl, který prováděl výzkum, zjistil, že kameny v těchto „hromadách“ jsou opracované a nepocházejí z okolních polí, ale jsou to lávové kameny.

Později se zjistilo, že to jsou stupňovité pyramidy, které jsou svým tvarem podobné těm mexickým. V současnosti je zde u městečka Güímar na jihovýchodě Tenerife z 9 pyramid už jen 6. Všechny jsou stejně orientované. Orientace pyramid je spojená se slunovratem, kdy právě v tento den je možné z pyramidy pozorovat tzv. dvojitý západ slunce.

Původ ani přesné stáří pyramid prozatím není známé, teorií je však mnoho. Pod jednou z pyramid byla nalezena i jeskyně původních obyvatel Gaunchů.

pyramid, güimar, stair pyramid
Kamenná pyramida
6. VÍTE, ŽE NA NĚKTERÝCH MÍSTECH DOSAHUJE TEPLOTA POVRCHU AŽ 100 STUPŇŮ?

Pozoruhodné sopečné prostředí s největšími lávovými poli na světě připomínající měsíční krajinu z Marsu je typické pro národní park Timanfaya na ostrově Lanzarote. Území vytvořené v 18. a 19. století díky dlouhotrvajícím erupcím, kdy se ze země vyzvedla hora, ze které začaly ztékat proudy lávy a změnil se tak krajinný ráz téměř čtvrtiny ostrova. Jádro erupce bylo v hoře Timanfaya, kde můžeme najít až 25 kráterů.

Extrémní teplota na povrchu země je dnes okolo 100 stupňů Celsia a v hloubce pár metrů pod povrchem může dosahovat 400 – 600 stupňů Celsia a tvoří z NP Timanfaya jeden z nejchudších biotopů. I přesto se tady život dokázal adaptovat. Ve většině parku můžeme najít z vegetace jen lišejníky. Co se týče fauny, tím, že je oblast nedostupná, je skvělá pro hnízda různých ptáků.

Je to 2. nejnavštěvovanější národní park Španělska. Pro turisty je dostupná pouze jízda autobusem okolo mnoha kráterů a sopečných kuželů. V areálu jsou také turistické atrakce, jako nalévání vody do puklin země, odkud pak vytryskuje jako gejzír a taky opékání masa nad žárem ze země. Každopádně je to úžasná podívaná na nejrůznější odstíny sopečného popela v sopečném prostředí, kde se cítíte jako na jiné planetě.

bb630eca-ac43-495e-80d0-b8af13336fd1
Jeden ze sopečných kuželů v NP Timanfaya
7. ENERGETICKÝ SOBĚSTAČNÝ OSTROV EL HIERRO

Nejmenší ostrov ze souostroví, který je proslulý svou zelenou přírodou, mechy, lišejníky a borovicemi, které jsou adaptovány na žár. Od roku 2000 je také biosférickou rezervací UNESCO. Tamní vláda vytvořila program pro tvorbu energie pouze z přírodních zdrojů. Tak od roku 2014 na ostrově funguje 5 větrných elektráren, které pokrývají veškerou spotřebu elektřiny tohoto ostrova a přebytek energie putuje do přečerpávací vodní elektrárny, která je postavená v bývalém sopečném kráteru.

Ostrov tak díky svým strmým svahům a silnému větru dokáže být soběstačný. Kromě toho má také úrodné údolí El Golfo a je možné zde pěstovat spoustu plodin od pomerančů přes ananasy až k typickým malým bramborům.

Jelikož na ostrov nelétají mezinárodní spoje, není zde tolik turistů. Proto je to ideálním místem pro netypickou dovolenou.

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Související články

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Zážitky z cest

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

Ahoj, já jsem Pavlína

Jsem cestovatelka tělem i duší, ráda poznávám nová místa, lidi a taky jinou kulturu. Projela jsem si na vlastní pěst už pár zemí, studovala jsem půl roku ve Španělsku a třeba minulý rok jsem více než měsíc strávila na cestách v Kolumbii. Do světa mě to táhne hlavně za dobrodružstvím a vystoupením ze stereotypu. Láká mě navštívit země, které nejsou zrovna turistickými destinacemi. V mých článcích se s vámi podělím o své zkušenost, příběhy z cest a tipy, kam se třeba můžete vydat.

cropped-Navrh-bez-nazvu.png

4 názory na “7 ZAJÍMAVOSTÍ, KTERÉ JSTE NEVĚDĚLI O KANÁRSKÝCH OSTROVECH”

  1. Pingback: •JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ - One girl on the way

  2. Pingback: NA LANZAROTE- Pro cestovatele - One girl on the way

  3. Pingback: MADEIRA-pro cestovatele - One girl on the way

  4. Pingback: NEJKRÁSNĚJŠÍ PLÁŽE EVROPY - One girl on the way

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *