DOBRODRUŽSTVÍ NA TENERIFE

    Kanárské ostrovy, jsou pro mě místem, které mě naprosto uchvátilo svou jedinečností a rozmanitostí. V tomto článku se s vámi podělím o naše zážitky a zkušenosti, i o itinerář cesty. Přestože jsme na ostrově strávili pouze 6 dní, natolik jsem si ho oblíbila, že bych hned jela zpátky. Když někam cestuju, je to vždy velká jízda. Nevím proč, ale většina letů, které vyberu, letí tak brzy, že se hotel neoplatí, tak většinou trávím čas v barech, což někdy dopadá naprosto úžasně. Teď ale něco málo o ostrovech, abyste věděli, kam se to vlastně vydáme.

Jak vznikly Kanárské ostrovy?

    Souostroví se nachází v Atlantiku asi 100 km od afrického pobřeží a je tvořeno 6 ostrovy. Největším z nich je ostrov Tenerife.  Ostrovy vznikly SOPEČNOU ČINNOSTÍ, kdy skrze litosférické desky proniká horká láva na mořské dno, kde postupně vzniká podmořská sopka. S přibývajícím množství lávy, která se na dně moře hromadí tak dlouho, dokud se nedostane až nad hladinu, kde se postupem času vytvoří ostrov. 

    Tímto způsobem vznikly například i Havajské ostrovy, Azory a další.  I v současnosti se na ostrovech probíhá sopečná činnost, a to například v NP Timanfaye. Poslední sopečná činnost na ostrově proběhla roku 1909, kdy vybuchla sopka Chinyero. Ostrov vznikal postupně ze 3 samostatných částí, které se pak spojily vyzdvižením centrální části ostrova. Díky dlouhotrvající sopečné činnosti jsou na ostrově různé soutěsky, propadliny a mnoho sopečných kráterů připomínající měsíční krajinu.

Měsíční krajina v NP

Těsně před koronou

    Pro mnoho lidí jsou Kanáry hlavně místem odpočinku a typickou destinací pro dovolenou. Pro mě to však bylo a je něco mnohem silnějšího. Vyrazili jsme těsně před vypuknutím koronavirové krize na přelomu ledna a února 2020 (vhodná doba pro návštěvu je však celý rok). Už tehdy byla situace docela vyhrocená, a to právě ve Španělsku. Pro jistotu jsem koupila 2 chirurgické roušky, kdyby náhodou, ale ani ve Španělsku a ani na Kanárech nikdo nic, až mě to překvapilo. 

    Tehdy jsem ve škole měla těsně po zkouškovém období a čekaly mě za pár měsíců státnice, takže tenhle trip byl pro mě malým vysvobozením od každodenní rutiny, kdy jsem se snažila alespoň chvíli vydržet u knížek. Zároveň to bylo docela spontánní rozhodnutí, kdy mi (dnes už přítel) řekl, ať něco vyberu a uděláme si výlet, že je mu to vlastně jedno kam. Tak jsem popřemýšlela, kam bych se moc chtěla podívat a i s ohledem na ceny letenek bylo jasno. Spojila jsem tam příjemné s užitečným a nafotila pár fotek do mé závěrečné práce zaměřené právě geologickým směrem.

Začátek cesty

    Naše cesta začala už ve vlaku do Vídně, kdy jsme stihli vypít celou flašku vína a ve Vídni jsme zamířili do baru Kaktus, který mi doporučila kamarádka, která přestože žije ve Vídni, tak tam zrovna teď nebyla. Jelikož nám letělo letadlo v 6 ráno, zůstali jsme až do rána v baru, což mělo také své následky. Když jsme dorazili na letiště, usnula jsem jak dřevo na zemi a přítel mě ještě stihnul přikrýt vším oblečením, které v batohu našel, aby mi nebyla zima, takže jsem nakonec vypadala jako hromada hader. Naštěstí jsem měla nastaveného budíka a let jsme stihli, ale pochopitelně to nebylo nic moc příjemného. Při několikahodinovém přestupu v Málaze jsme se prošli, načerpali trochu síly u moře a dále letěli už přímo na Tenerife.

1. den

    Hned po příletu jsme byli nadšení oceánským podnebím. Na letišti jsme si půjčili auto a vyrazili do města Puerto de la Cruz, kde jsme měli zaplacené ubytování . Auto jsme měli rezervováno a zaplaceno dopředu, ale při vyzvednutí nám dali úplně jiné auto, a jelikož na naší kreditní kartě nemůžeme jít do mínusu, nepřijali naši kartu, ze které by nám strhli depozit, takže jediná možnost byla doplatit plné pojištění auta, při kterém se depozit neplatí. Tak jsme byli hned o 100 euro lehčí, ale byla v aktuální situaci ta nejlepší varianta (při zrušení celé rezervace bychom stejně museli zaplatit storno).  

    Ubytovali jsme se v penzionu na náměstí Plaza del Charco kousek od moře. Měli jsme rezervován pokoj i s kuchyní, ale když jsme do pokoje přišli, kuchyň nikde. Až večer, kdy jsem otevřela skříň, abych si tam dala věci, tak jsem zjistila, že kuchyňka je schovaná právě ve skříni, takže to bylo podobně jako ve filmu Narnie. Měli jsme z toho fakt radost.

     Zbytek dne jsme se rozkoukávali, a jakmile jsme došli na pláž plnou lávových kamenů a typicky černého písku, měli jsme do konce večera vystaráno (alespoň já). Nemohla jsem se odtud odtrhnout. Od malička sbírám kameny a ke geologii jsem se dostala i na VŠ, takže to byl pro mě ráj a nejraději bych si vzala domů další kufr plný kamení (přítel si vzal trochu písku do sáčku do své sbírky a na letišti ho začali prohledávat, zda u sebe nemá střelný prach).

Santa Cruz-doplnění tekutin
Iglesia de Nuestra Señora de la Peña de Francia (kostel)
Průzkum pláže a okolí města Puerto de la Cruz

2. den

     Ráno jsme se nasnídali (snídaně jsme měli v ceně) a hned vyrazili na sever ostrova, kde se nachází pralesy. Oblast se nazývá Anaga a pouhá cesta autem tam byl zážitek. Jeli jsme z nulové nadmořské výšky do relativně vysokého pohoří, takže jsme byli rádi za to „lepší „ auto. Nejen neustálé stoupání mezi horami, ale také jedna ostrá zatáčka za druhou. Nahoře byly části cesty, které jsme projížděli v mraku, což bylo trochu strašidelné. Anaga je jednou z nejstarších oblastí ostrova.

    Auto jsme nechali v malé vesničce Chamorga, což bylo vlastně pár domečků a jednou rádoby restaurací. Odtud jsme šli trasou za devatero horami a devatero kaktusy. Cílem naší trasy byl maják Faro de Anaga s výhledem na oceánské pobřeží. 

Cestou necestou
Sopečné údolí
Faro de Anaga

     Po cestě jsme se spálili a došla nám voda. Když už jsme teda došli k majáku, říkala jsem si, že si alespoň zaplaveme a ochladíme se v oceánu. Nakonec jsme objevili úchvatnou skrytou malou pláž Playa de Benijo, kde nějaký starý pán ve svém malém kamenném domě prodával pivo a vodu, takže jsme byli zachráněni a vyzkoušeli tak alespoň místní pivo cerveza Solajero. Už ani nevím, jestli bylo dobré, měla jsem fakt žízeň. Cesta zpět byla však mnohem veselejší a příjemnější (protože už nebylo tak horko). 

Playa de Benijo
Lokální pivo Solajero, v záběru náhodný pán s míčem
Okolí pláže

3. den

    Po snídani jsme se vydali užít si odpočinkový den na pláž, tak jsme navštívili pláž Playa Jardín, na kterou se pohodlně dalo dojít pěšky. Po cestě jsme prošli turistickýma uličkami a konečně u pláže objevili parkoviště (parkovali jsme asi 3 km daleko od ubytování, protože jsme prostě nemohli nic najít). Na pláži jsem ve volné chvíli vytvářela kamenný obrazec, nebo alespoň do té doby, než přišla velká vlna a celý mi ho spláchla. Na oběd jsme vyzkoušeli místní kuchyni a dali si Patatas Canarias s rybou. Byly to vlastně vařené brambory ve šlupce s velkým množstvím soli a s omáčkami.

    K večeru jsme vyrazili na sunset asi 20 km za město na vyhlídku Charco de la Laja, vedle které je přírodní mořský bazén. Bylo to moc krásné místo a díky obrovským vlnám to byla i velká podívaná. Po návratu jsme si zašli do mého oblíbeného španělského podniku 100 Montaditos, kde mají pivo za euro a spoustu španělského jídla v podobě Tapas. Každé tapas mají své číslo, které napíšete na lístek (vypadá to jako sportka), ten donesete k baru, zaplatíte a nemusíte si tak spoustu druhů jídla objednávat španělsky. Večer jsme zakončily v mexickém baru.

4. den

    Hurááá na sopku! Co by to byl za trip na sopečné ostrovy, kdybychom se nepodívali i na nějaký ten vulkán. Po nekonečné cestě vzhůru do oblak, kdy jsme chvílemi myslela, kdy cesta už nemohla být prudší, že se naše auto překlopí na dozadu na střechu. Projížděli jsme měsíční krajinou, kde jsem si připadala jako na Marsu. Dojeli jsme až k úpatí 3. nejvyšší sopky světa Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m. Zajímavostí je, že pokud by výška sopky byla měřena od mořského dna, měřila by okolo 7 000 m. 

    Slunce bylo ostré a vzduch řidší. Přítomnost síry na sebe dala znát. Z vrcholu byly vidět i další ostrovy a další sopečné krátery jako Pico Viejo, kam vedla i stezka z Pico de Teide. Nohy se nám bořily do sopečného prachu. Po prozkoumání vrcholu jsme ještě zůstali v NP a zajeli se podívat na západ slunce na Mirador llano de Ucanca. Llano de Ucanca je nížina s několika zajímavými geologickými útvary a skalnatými pilíři. Zkrátka jsme si to prošlo, našli pohodlný kámen a jen pozorovali tu úžasnou podívanou.

5. den

    Náš bohužel poslední den jsme se vydali na stezku Barranco de Infierno, na jejímž konci se nachází skrytý vodopád. Vyfasovali jsme přilby na hrozící padající kameny a procházeli masivním koridorem uprostřed hor. Po cestě bylo několik malých jezírek a vyhlídek s různými zajímavostmi. Bylo však takové vedro (naše chyba že jsme šli přes poledne), že jsem už chtěla být hlouběji v horách. Ke konci stezky to vypadalo jako u nás na podzim. Všude barevné popadané listí a několik průzračných jezer. Vodopád byl úžasný, ale nemohli jsme se v něm koupat.

    Po stezce jsme sjeli k moři, dali si teplé pivo, které celý den leželo v autě, a užívali si obrovských vln, než pověsili červenou vlajku. Plavat v takových vlnách dalo fakt zabrat. Sotva jsem se dostala více do moře, spláchla mě taková vlna, že jsem byla už zase zpět na pláži.

 

   Poslední den jsme zakončili večeří a Sangríou, na kterou jsem se celou dovču moc těšila. Ráno jsme vyrazili na letiště a hurá zpátky do Česka. Přestože jsme na Tenerife strávili krátký čas, přijde mi, že jsme viděli spoustu zajímavých věcí, odpočinuli si na pláži a zároveň prozkoumávali krásy ostrova. Určitě se sem vrátíme, nejlépe i na další ostrovy. Jednou z turisticky oblíbených míst je vesnička Masca, která byla během naší návštěva bohužel zavřená.

Navštívená místa a kalkuace

Ve zkratce jsme navštívili tato místa:

1. Anaga –pohoří na severu ostrova s pralesy

-vesnička Chamorga, stezka z hor k oceánu k majáku až k pláži Playa Roque Bermejo

2. Playa Jardín- pláž města Santa Cruz 

3. Charco de la Laja –mořský bazén a vyhlídka (cca 20 km od Santa Cruz)

4. Národní park Teide, návštěva sopky Pico de Teide, nížina Llano de Ucanca

5. Barranco de Infierno-stezka horským koridorem k vodopádu

Letenky

-Letěli jsme z Vídně s přestupem v Málaze a v Barceloně
(při cestě zpět). Letenky vyšly na 2200 Kč i se zpáteční na osobu (kupovala
jsem je docela pozdě, dají se koupit i za cca 1000 kč)

 

Ubytování

-Ubytovaní jsme byli v penzionu ve městě Santa Cruz de
Tenerife, kde nás 5 nocí se snídaní vyšly na cca 3000 Kč na osobu.

 

Půjčení auta

-Auto jsme si půjčili na celý pobyt tedy 5 dní (6. den ráno
jsme ho vraceli). S prvotní překážkou ohledně platební karty nás auto
vyšlo jako nejdražší položka, a to asi 4500 Kč (s plným pojištěním i s palivem).

 

Vstupy

-Vstupné jsme platili pouze při návštěvě trasy Barranco de
Infierno, a to 9 euro na osobu. Dále je možnost využití lanovky na Pico de
Teide, a to 8 euro na osobu tam i zpět (vstup na vrchol se neplatí, ale je
nutné mít „povolení“-zaregistrovat se na stránkách NP, protože je tam omezený
počet osob pro vstup k samotnému vrcholu).

 

Jídlo

-Co se týče jídla, snídaně jsme měli součástí ubytování, na
oběd jsme si většinou brali nějakou svačinu. Večeřeli jsme převážně venku. Celé
menu i s pitím se dá najít i za 10 euro (hlavní chod, dezert, pití), ale
např. ve vesničce Chamorga jsme dostali oběd i za 5 euro.  Výhodou je, že v místních supermarketech
(mým nejoblíbenějším je Marcadona) můžete koupit typické španělské potraviny a
vyzkoušet tak Gazpacho (studená rajčatová polévka), Sangríu, sušené šunky a
další.

 

Na závěr

    Ostrov Tenerife byl naprosto úžasný a doporučila bych ho všem, kterým se líbí nevšední a netradiční místa, kde je stále co objevovat. Ostrov nabízí mnoho možností aktivit jak pro odpočinek, tak i pro túry. I přes zimu, i s menším obnosem financí (šlo by to udělat ještě mnohem levněji) a hlavně i přes studium jsme mohli takto vycestovat a bylo to to nejlepší, co jsme moli po zkouškách udělat. Brzy se tam určitě vrátíme!

 Pokud byste si chtěli přečíst o mém dalším dobrodružství, článek o levném cestování na Ibize jde ZDE>> a další příběhy z cest můžete najít i na Facebooku ZDE>>

/Všechny fotky jsou foceny na telefon, bez úprav a filtrů./

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *