•CESTOVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ

Téma koronaviru je už na denním pořádku. Možná si nikdo z nás neumí ani představit, jak velký dopad to má a bude mít do budoucna na naši ekonomiku, psychiku a další. Co se týče cestování a turismu, který je někdy až masový, mnoho států je velmi závislých na turistickém průmyslu a je to pro ně velmi těžké se udržet.

KOLOBĚH PENĚZ SE NEZASTAVIL

Je na nás, jestli pustíme i své peníze do oběhu, nebo je budeme spořit. Já jsem toho názoru, že by si měl každý najít svou rovnováhu v těchto dvou bodech. Kdyby si všichni své peníze jen šetřili a neutráceli by, zároveň by všichni krachovali, protože by pak peníze v oběhu nebyly. 

PROTO SE NEBOJTE A VYRAZTE ZA DOBRODRUŽSTVÍM!

Nicméně, přestože se situace pomalu lepší, OPATŘENÍ PŘETRVÁVAJÍ A HLAVNĚ SE NEUSTÁLE MĚNÍ, a to je ten hlavní problém.  Je to pořád dokola, udělat si test, či nikoliv. Nikdo pořádně neví, všude je to jinak a každý tvrdí něco jiného. V tomto článku vám poradím na co si dát pozor a co dělat, když si nebudete jistí, jak postupovat dále. Není to ale nic, co by nás cestovatelé mělo odradit, ale právě naopak.

V TÉTO DOBĚ MÁME PŘÍLEŽITOST NAVŠTÍVIT SPOUSTU ÚŽASNÝCH MÍST S MÉNĚ TURISTY.
Někteří lidé v této době cestovat nechtějí, a to právě kvůli koronaviru. Je to ale zcela v pořádku. Každý z nás má obavy z něčeho jiného a je fakt, že v různých zemích můžeme narazit na různé nemoci, na které je třeba si dávat pozor. Na některých místech můžete dostat malárii, jinde žloutenku nebo střevní chřipku. To, že někdo někam nechce jet ze zdravotních důvodů, je zcela normální. Proto ať už někde pandemie je, nebo není, určitý HYGIENICKÝ STANDARD JE VŽDY NA MÍSTĚ.
 

Dovolenkáři, kteří párkrát do roka vyrazí na odpočinkovou dovolenou, možná uvítají to, že si letos zajedou někam k nám do ČR. Je to skvělá příležitost, jak lépe poznat samotné Česko. Jiní z nás už to ale po tom roce doma nemůžou vydržet a ať se opatření mění, nebo ne, vyráží ven do terénu. Právě pro vás je tento článek, ve kterém se dočtete, jak získat potřebné informace a podle čeho se především řídit.

PŘED CESTOU

 
Co všechno máme udělat před odjezdem je o něco snazší než návrat. Vždy je třeba sledovat informační portály dané země. Pokud půjdete na testování před cestou, běžte na takové odběrné místo, ze kterého vám vystaví potvrzení i v cizím jazyce (dnes už zdarma v testovacích místech covid pass testování a v nemocnicích).
 
Než někam vyrazíte, už při výběru země se nejprve podívejte na současnou situace v dané lokalitě (jaké jsou tam aktuální opatření a omezení). Může se stát, že někam přijedete a polovina hotelů, restaurací a obchodů bude zavřená.
 
Ideální je sledovat tyto informace na Ministerstvu zdravotnictví ČR ZDE>>, kde najdete informace pro různé skupiny cestovatelů (tranzit, studenti, zahraniční zaměstnanci). Pokud si budete chtít informace ověřit, podívejte se na webové stránky ministerstva zdravotnictví dané země, které jsou vždy nejvěrohodnějším zdrojem. 
 
Užitečné informace o jednotlivých zemích najdete na této online mapě >> , na které naleznete podmínky pro vstup. 
Přestože některé státy mají platná opatření, realita může přece jen někde úplně jinde. Před pár týdny jsem navštívila Albánii, kde platí vládní nařízení nosit všude roušky, zákaz vycházení po 22. hodině apod. Ve skutečnosti tam nikdo nic neřeší, a to ani policajti na ulicích. 
 
 

TESTOVÁNÍ A FORMULÁŘE

 
Asi největší komplikací je momentálně testování, karanténa a návrat domů. Cestovatelské skupiny zahlcují každodenní dotazy na nutnost testování jednotlivých lokalit a přesto nikdo pořádně neví. Pokud si taky nejste jistí, zda se otestovat před cestou (kdyby to nebylo jasné dle informací z MZ ČR), můžete zavolat přímo na ambasádu v dané zemi, kde vám rovnou odpoví na váš konkrétní dotaz.
 
Pamatujte ale i na to, že pokud máte nějaké mezipřistání, je možné, že po vás budou chtít test, přestože to bude pro vás pouhý tranzit (proto se podívejte i na podmínky pro tranzit). Pokud opustíte tranzitní zónu, budou pro vás platit stejné podmínky jako při vstupu do země.
 
Pokud se jedná o návrat do ČR a četli jste někde, že testy nutné nejsou, ale přesto se to uvádí na informačním webu, zkontaktujte přímo vaší leteckou společnost, a to buď předem telefonicky, nebo ideálně přímo na letišti ve stanovišti dané společnosti (konkrétní letiště, konkrétní let). Můžete se podívat i na  jednotlivé letecké společnosti a jejich požadavky (některé aerolinky vyžadují testy apod., přestože to není podmínkou pro vstup do země). 
 
Určitě se primárně neřiďte komentáři na Facebooku apod. Přestože ti lidé měli to „štěstí“ a nikdo nic nekontroloval, neznamená to, že je to tak vždy. Určitě byste pak byli dost zklamaní, kdyby vám kvůli tomu třeba uletělo letadlo.
 
Když si budete hledat odběrové místo pro testování, podívejte se také na webu MZ ČR na akreditované laboratoře dané země. Prozatím nevím, že by někoho někam nepustili jen proto, že má jiné potvrzení, ale opatrnost je na místě. 

 

TESTOVÁNÍ NA LETIŠTÍCH

Pokud se necháte testovat na letišti, což je asi nejlepší možnost, kterou máte zároveň po cestě, dorazte na něj s předstihem (čekací doba může být odlišná). Tyto informace můžete najít na webu daného letiště. Odhadem ale počítejte s tím, že přijedete na letiště ještě o hodinu dříve. 

Pokud tam bude dlouhá fronta a vy nemáte dostatek času, požádejte zkrátka někoho před vámi, zda by vás nepustil před sebe, aby vám neuletělo letadlo. Existují také expresní testování, které je o něco dražší, ale výsledek máte dříve (někdy se vám to vyplatí si připlatit za test, než pak kupovat novou letenku).

 

Dále je do některých zemí povinné vyplnit PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ, nezapomeňte na něj. Někdy jej kontrolují přímo při vstupu do letadla, jinde vám ho dají vyplnit na místě pouze papírově. Taky se může stát, že ho po vás nebude nikdo chtít. Nezapomeňte na načasování, protože některé formuláře se musí vyplňovat s předstihem (např. 1-3 dny před začátkem cesty). Odkaz na příjezdový formulář najdete na oficiálních stránkách ministerstva dané země, někdy může být ale i na webu MZ ČR.

Jak do ciziny, tak i zpět do Česka potřebujete příjezdový formulář., který naleznete ZDE>> Ten mohou kontrolovat na příjezdových cestách přes hranice, ve vlaku, nebo před nástupem do letadla. Podmínky návratu z jednotlivých zemí naleznete ZDE>>.
 
TIPY JAK NA TO
 
1. informujte se předem (podmínky, opatření)
2.sledujte požadavky i během vaší cesty (zda se něco změnilo)
3. zjistěte si, zda je možnost testování na letišti (popř. otevírací hodiny, cenu, čekací dobu)
4. myslete na to, které laboratoře jsou kde akreditované a uznávané (najdete také na webu MZ ČR)
 
ODKAZY VE ZKRATCE
 
– mezinárodní mapa dle rizika nákazy ZDE>>
– informace o jednotlivých zemích pro cestovatele od MZ ČR ZDE>>
-speciální web o evropských zemích a podmínkách pro různé skupiny lidí ZDE>>
– mapa s podmínkami pro vstup do jednotlivých států ZDE>>
– příjezdový formulář do ČR ZDE>>
-podmínky návratů z jednotlivých zemí ZDE>>
 
 

NA ZÁVĚR

Já vím, je toho hodně a možná se vám to vůbec nechce zařizovat, ale ten pocit přicházejícího dobrodružství za to rozhodně stojí. Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se zeptat a určitě vám někdo poradí.
 
 
 

1 názor na “•CESTOVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ”

  1. Pingback: JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ - One girl on the way

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *