- O MADEIŘE
- JAKÉ JE POČASÍ NA MADEIŘE A KDY VYRAZIT?
- LETIŠTĚ FUNCHAL A LETENKY
- UBYTOVÁNÍ
- PRONÁJEM AUTA
- CENY aneb JAK DRAHÁ JE MADEIRA
- NĚKOLIK UŽITEČNÝCH TIPŮ PRO CESTOVÁNÍ NA MADEIŘE
- CO ROZHODNĚ NAVŠTÍVIT NA MADEIŘE
- ZAJÍMAVOSTI
- NA ZÁVĚR
O MADEIŘE
Madeirské souostroví je autonomní oblastí Portugalska, které se nachází cca 600 km od Maroka a 1000 km od Lisabonu. Souostroví se člení na 4 části (Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertas a Olhas Selvagens). Madeira patří do oblasti tzv. Makaronésie, která zahrnuje ještě Kanárské ostrovy, Azory a Kapverdy.
Madeira má také sopečný původ, kdy jednotlivé ostrovy vznikly z podmořských sopek, ze kterých proudila láva tak dlouho, dokud se nedostala nad mořskou hladinu.
Tento úchvatný ostrov, kde jaro nikdy nekončí, je opravdovým rájem na zemi. Úrodná půda tady už od jejího znovuobjevení roku 1418 slouží pro pěstování cukrové třtiny, vína a dnes hlavně banánů, které uvidíte všude okolo.
Rozmanitost rostlinných druhů je zde výjimečná a zahrnuje velkou škálu pestrobarevných květin, které jsou fenoménem tohoto ostrova. Pořádají se zde květinové průvody a v hlavním městě Funchalu můžete navštívit třeba i botanickou zahradu.
Levády
Celý ostrov je protkán skvělou sítí vodních zavlažovacích kanálů, tzv. levád, jejichž výstavba začala v 16. století. Z horských oblastí, kde je dostatek vody, chtěli přivézt vodu i do sušších oblastí pro zavlažování zemědělských terasovitých polí.
Dnes levády tvoří skvělou turistickou síť i do méně přístupných míst. Po okraji levád tak vedou nejrůznější turistické stezky. Některé jsou na okraji skály, jiné vedou třeba v tunelech. Celková délka levád je okolo 2 150 km.
Jaké je počasí na Madeiře
Ostrov nabízí několik podnebných pásem, které se odvíjí od nadmořské výšky. V tropickém pásu se pěstují banány a všelijaké ovoce, zatímco v náhorních plošinách jsou pastviny se skoty podobající se těm v Irsku. Nejvyšší horou je PICO RUIVO, která měří 1862 m n. m. a ocitnete se na ní jako v oblacích.
Výškový rozdíl je tedy docela výrazný. I díky tomu je Madeira tak různorodá a neobyčejná.
Okolo ostrova proudí Golfský proud, díky kterému je počasí na Madeiře celoročně bez výrazných změn, proto je nazýván jako „Ostrov věčného jara“. Teploty se celý rok pohybují v rozmezí 17-25 stupňů Celsia. Ideální čas na návštěvu je tedy pořád, což je velká výhoda pro turistický ruch na ostrově.
Pro cestovatele to znamená, aby si přibalili pláštěnku i teplejší oblečení. Pokud nemáte rádi balení, můžete si zdarma stáhnout TRAVEL CHECKLIST, který jsem pro vás vytvořila, aby pro vás přípravy na cestu byly o něco snazší.
Letiště Funchal (FNC) a letenky
Cílová destinace je letiště Funchal FNC. Toto letiště je velmi specifické. V minulosti tady byla velmi krátká přistávací dráha, a to asi pouhých 1600 m. Po letecké nehodě byla dráha 2x prodloužena, naposledy v roce 2000 skrze dotaci EU na 520 mil. eur.
Dnes má dráha přes 2700 m, ale i přesto zde mohou létat pouze speciálně školení piloti. K přistání je potřeba speciální trénink. Při cestě z letiště si určitě všimnete železobetonového mostu, který je součást této přistávací dráhy, která je 59 m nad mořem.
- Do Funchalu létá několikrát týdně přímá linka z Prahy. Přímý let trvá 4 h 30 min, ale cenově si za něj o dost připlatíte. Tato letenka i se zpáteční vychází cca 8 000 Kč na osobu.
- Pokud vám nevadí přestupovat, dají se sehnat letenky i se zpáteční mezi 4-6 tis. Kč. Přestupy bývají často v Londýně a Lisabonu.
- Podle toho, co máte nejblíže, hledejte odlety z Prahy, Vídně, Bratislavy a Katowic.
- Občas se naskytne dobrý spoj i za mnohem méně peněz. Je ale potřeba letenky pravidelně sledovat (ideálně přes anonymní režim v prohlížeči) a můžete narazit mimo sezónu i na lepší cenu. Doporučuji sledovat na portále kiwi.com, kde přehledně vidíte ceny letenek v kalendáři ke každému dni.
- V květnu 2022 jsem koupila letenky na Madeiru za 2 200 Kč na osobu i se zpáteční. Odlet byl z Katowic přes Londýn a zpátky přes Londýn do Brna bez větších prodlev.
Ubytování na Madeiře
Možnosti ubytování jsou po celém ostrově. Dobrá destinace, odkud máte blíže k mnoha turistickým atrakcím, je město Funchal a jeho okolí s dalšími vesničkami v oblasti Santa Cruz. Ceny se pohybují mezi 35-60 euro/noc za pokoj pro 2 osoby. Záleží na vašich preferencích, zda chcete hotel, nebo vám postačí i nějaký apartmán v pronájmu.
Osobně využívám možnosti hledání přes Booking, kde v mobilní aplikaci máte spoustu výhod, jako jsou třeba slevy za používání aplikace a taky snídaně ve vybraných místech zdarma. Další alternativou je například Airbnb, kde bydlíte u někoho doma, kdo pronajímá pokoj.
My jsme byli ubytovaní v městě Canical poblíž Funchalu v ZDE a byli jsme moc spokojení. Jednalo se o velký apartmán až pro 6 osob s terasou a výhledem na moře.
Ubytování na Madeiře je vždy lepší rezervovat dopředu, hlavně v letní sezoně. Cestovatelé tak budou mít větší výběr a můžou najít i levnější nabídky.
Pronájem auta
Nejjednodušší a nejpohodlnější variantou je pro mnohé půjčení auta. Půjčoven je mnoho a většina z nich vám auto přistaví hned u letiště, takže si ho po příletu jen vyzvednete.
Oblíbené turistické cíle jsou rozmístěny všude po ostrově, proto je doprava vlastním autem ideálním řešením.
Doporučuji si pronajímat auto i s plným pojištěním. Přece jen budete mít cizí auto a budete řídit v jiné zemi. Dejte si pozor na to, že pojištění se vždy vztahuje na konkrétního řidiče.
Tím, že má Madeira několik výškových pásem, spousta cest zahrnuje i prudké kopce a stoupání. Ověřte si při přebírání auta, zda brzy dobře fungují a v jakém je auto stavu.
My jsme využili půjčovnu Funchal car hire.
TIP: Tím, že na Madeiru jezdí každý den mnoho turistů a spoustu z nich si půjčuje i auto, rezervujte si to své s dostatečným předstihem klidně i několik týdnů. Získáte lepší ceny a budete mít větší výběr.
TIP: Pokud plánujete půjčit si auto, zkuste si najít i ubytování s možností parkování, protože ve městech to může být problém.
Ceny aneb jak drahá je Madeira
Na to, že má Madeira docela vysokou nezaměstnanost (okolo 20 %) a průměrný plat byl k roku 2016 400-800 euro, to nemají místní obyvatelé zrovna jednoduché.
Ceny v obchodech jsou podobné těm u nás. Pronájmy nemovitostí k bydlení jsou velmi drahé (třeba okolo 500 euro za byt 1+1). Benzín je na tom také stejně jako u nás po inflaci.
-Jídlo v restauraci – menu s polévkou/předkrmem a se zákuskem se pohybuje mezi 10-14 euro.
-Pivo 0,5 l čepované- 4-5 eur.
TIP: Voda z kohoutku je pitná. I ve Funchalu v různých parcích jsou pítka s vodou, takže není třeba se obávat tak jako na jiných ostrovech.
NĚKOLIK UŽITEČNÝCH TIPŮ PRO CESTOVÁNÍ NA MADEIŘE
- Sever ostrova bývá více deštivý, proto sledujte počasí a v případě deštivé předpovědi můžete zvolit výlety na jižní části ostrova, kde prší mnohem méně.
- Pronájem auta je vždy výhodnější na více dnů.
- Pro dlouhodobější pobyt levněji vychází ubytování přes Airbnb (pro více než týdenní pobyty).
- Zásuvky jsou stejné jako u nás, není tak potřeba adaptér.
CO NAVŠTÍVIT NA MADEIŘE
•Hory a horská turistika
Horská a pěší turistika patří k nejoblíbenějším činnostem na ostrově. Největší vrchol Pico Ruivo s výškou 1862 m od hladiny moře je ve skutečnosti mnohem větší, počítali bychom to od mořského dna, od kterého hora měří až 5 000 m. Hory mají strmé svahy a útesy, které jsou z pomalu zvětrávajících bazických hornin.
Jdou tady podniknout nejrůznější trasy na několik vrcholů s různou obtížností.
VÝSTUP NA NEJVYŠŠÍ HORU MADEIRY PICO RUIVO
Oblíbená je trasa na nejvyšší vrchol PICO RUIVO z 3. největšího vrcholu PICO ARIEIRO. Tato trasa má kolo 5 km tam a 5 km zpět. Celkové převýšení má okolo 1000 m. Cesta je příjemná. Nejprve sestupujete z Pico Arieiro do údolí, procházíte tunely a úbočím skal.
Stoupání je na relativně krátkém úseku, na kterém je mnoho prudkých schodů. Po celé trase jsou okolo krásné výhledy do hor a často i mraky mezi jednotlivými skalami a vrcholy. Před samotným vrcholem na Pico Ruivo je i chata, kde je možné si dát pivko a nějaké občerstvení.
Pro ty, kdo nemají auto, sem jezdí přímé transfery, které vás přivezou na výchozí bod Pico Arieiro klidně i na východ slunce a potom vás vyzvednou poblíž vrcholu Pico Ruivo, takže jdete pouze cestu tam. Cena takového transferu je 30-35 euro na osobu.
POZOR: Za nepříznivých podmínek (déšť a sníh) je cesta uzavřená kvůli bezpečnosti. V tomto případě bude uzavřená i příjezdová silnice.
•Města a vesnice
SANTANA
Na ostrově je spoustu malých vesniček. Každá z nich je jiná a najdete v nich třeba i tradiční pastevecké domečky původních obyvatel. Jednou takovou vesničkou je i SANTANA, která je na severovýchodě ostrova. Navštívit můžete třeba i skanzen, kde je takových domečků spoustu i s ukázkou starých řemesel. Další domečky jsou rozmístěny všude možně po vesnici.
FUNCHAL
Za návštěvu určitě stojí i hlavní město Madeira Funchal. Mezi turisty je oblíbený trh s exotickým ovocem (můžete vyzkoušet třeba zdejší vyšlechtěné ovoce a místní banány), botanická zahrada (mnoho barevných druhů a spoustu orchidejí) nebo květinové průvody. Samozřejmě má Funchal i další zajímavá místa jako nádherný park, katedrálu a samotné toulání se mezi barevnými uličkami je příjemné.
•Polopoušť Sao Lourenco
Když v horách a v severní části ostrova hlásí déšť, můžete vyrazit na východní cíp ostrova, který je spíše taková polopoušť a šance na hezké počasí je mnohonásobně větší.
Sao Lourenco je jakýmsi kontrastem k zelené přírodě pokrývající většinu Madeiry. Trasa zahrnuje krásnou pěší stezku podél skalnatého pobřeží až na samotný cíp. Cestou uvidíte spoustu známek sopečné aktivity, díky které ostrov vznikl. Je to trasa barevných útesů a pestrobarevných rostlin. Najdete tu také endemický druh hadince a spoustu ještěrek.
Celá trasa má 7,5 km a je okružní. Na výchozím bodu je i parkoviště a stánek s občerstvením. Převýšení není téměř žádné, až na menší kopec na konci trasy. Pod kopcem je pak i menší restaurace, kde si můžete dát dokonce čepované pivo, které vám určitě přijde vhod. Po cestě je také několik míst, kde se dá okoupat v oceánu.
Dopravit se sem je možné autem, nebo autobusem č. 113 z Funchalu do Baía d´Abra.
TIP: Přestože teplota je na Madeiře celoročně okolo 20 stupňů, tady svítí celý den sluníčko a není se moc kam schovat do stínu. Nezapomeňte si vzít pokrývku hlavy, opalovací krém a dost vody.
TIP: Asi 2 km zpět od parkoviště i malá písečná pláž PRAINHA s původním černým pískem.
•Vavřínové pralesy
Fenoménem ostrova jsou reliktní společenstva vavřínových původních pralesů. Ty se dodnes dochovaly pouze v oblasti Makaronésie, přestože v minulosti pokrývaly území jižní Evropy. Tam postupně vymizely kvůli opakujícímu se zaledňování od Alp a kvůli lidské činnosti. Už od roku 1982 spadají pod ochranu UNESCO. V současnosti tady roste několik druhů vavřínů v různých výškových pásmech a pokrývají okolo 30 % ostrova.
VEREDA DO FANAL
Náhorní plošina s podmáčenou půdou, na které se pasou krávy a vy máte pocit, že jste někde v Irsku, to je Fanal. Jedná se o zachovalý vavřínový prales, který díky svému umístění ve vysoké nadmořské výšce snad denně v oblacích. Některé stromy mohou být až 600 let staré a nejčastěji je uvidíte obrostlé zeleným mechem v různých tvarech, které stromy mají díky silnému větru.
Celá oblast je jako z jiného začarovaného světa. Uprostřed mlhavé louky je i menší jezírko, kam vede vyšlapaný chodníček.
Kdo by si chtěl tady udělat delší túru a ne se jen kochat stromy v mracích, nabízí se tady turistická stezka PR13 PAUL DO SERRA, která je asi 11 km dlouhá.
TIP: Určitě si vezměte s sebou nepromokavé boty a bundu. Pokud po cestě uvidíte mraky, je téměř jisté, že nahoře budete v mracích.
•Pláže na Madeiře
Madeira nepatří zrovna k plážovým cílům. Většina pláží na mapách jsou spíše jen kamenné okraje ve městech, kde nejsou moc dobré podmínky na koupání. I přesto se tady najde pár menších pláží, kde je tmavý původní písek a díky vlnám i super místo pro surfaře.
PRAINHA
Už zmíněná maličká pláž na východě ostrova poblíž Sao Lourenco je skvělým zakončením této prosluněné trasy. Je zde i prostor s lehátky, občerstvením a jsou tu k dispozici i sprchy a wc.
PRAIA DO SEIXAL, PORTO MONIZ
Větší pláž s černým sopečným pískem je na severozápadě ostrova poblíž Porto Moniz. Tady můžete narazit na budoucí surfaře, kteří tady mají ideální podmínky. Pokud se tady chystáte, podívejte se dopředu na předpověď počasí, aby vám tady nepršelo.
PRAIA DE MACHICO
Městská pláž se světlým pískem je ve městě Machico. Je poměrně velká a má i vodní zátarasy, aby tady nebyly tak velké vlny. Je tak ideální pro rodiny s dětmi nebo ty, kteří se chtějí válet na slunci klidně celý den. Nevýhodou je malý přístav hned vedle, díky kterému tady voda není úplně křišťálová.
•Levády a vodopády
Jak už jsem zmínila výše, na Madeiře je spoustu levád, kterými je celý ostrov protkán. Nejkrásnější levády jsou v podhorské oblasti, kde jejich cílem bývají vodopády a různé vyhlídky. Turistických stezek a levád je spoustu a mnoho z nich je jich i propojených. Nestihla jsem jich projít moc (jednak málo času a potom nám tolik nevycházelo počasí), tak snad příště.
NEJKRATŠÍ LEVÁDA
Krátká a pohodlná leváda po chodníčku, která je obklopena madeirskou přírodou. Na konci nejkratší levady je krásná vyhlídka Miradouro dos Balcões, ze které můžete vidět 3 nejvyšší vrcholy hor a údolí Fajã da Nogueira. Celá trasa má asi 3 km (tam i zpět). Po cestě potkáte malé obchůdky se suvenýry a občerstvením.
Pokud nemáte auto, dá se tady dojet autobusem č. 56 z Funchalu do vesnice Ribeiro Frio.
TIP: Tuto levádu projdete tam i zpět asi za hodinu. Je to tak super zastávka, pokud jedete kolem. Rozhodně to není na celý den.
LEVÁDA CALDEIRÃO VERDE
Pozoruhodná leváda skrze původní prales až k pohádkovému vodopádu. Zavede vás skrze tunely ve skalách (dlouhé až 200 m) přímo pod vysoké hory, odkud dohlédnete přes údolí až k oceánu. Trasa začíná ve vesnici QUEIMADAS, ve které jsou chaloupky jako malované. Mají slaměnou střechu a působí opravdu pohádkově.
Trasa vede do Caldeirao Verde (zeleného kotle), kde se dá pokračovat dále do Caldeirao do Inferno (pekelný kotel), nebo zůstat u vodopádu po levé straně.
Samotný vodopád je impozantní a volný pád vody je asi 100 m. Dole pod vodopádem je i malé jezírko, ve kterém se můžete vykoupat.
Cesta je tam a zpět je z Queimadas 12,5 km a nemá výrazné převýšení. Nevýhodou jsou úzké chodníčky na skalnatém svahu (nedoporučuji pro ty, co mají závratě) a při velkém množství lidí se musíte pořád někomu vyhýbat, tak je lepší tady jít přes týden. Rozhodně to stojí za to!
VODOPÁD PŘÍMO NA SILNICI A CABO GIRAO
Cestou do Ponta do Sol po staré silnici směrem do Madalena do Mar (silnice č. ER101) narazíte na vysoký vodopád, pod kterým se parádně umyje vaše auto. Z vysoké výšky voda dopadá přímo silnici, kde je to takový turistický zážitek. Jen si předtím zavřete okýnka v autě.
Navíc při cestě do Ponta do Sol můžete po cestě navštívit i vyhlídku CABO GIRAO, která je 589 m n. m. na největším útesu na Madeiře. Vyhlídka má průhlednou podlahu, takže pod sebou uvidíte strmý sráz kolmo do oceánu.
Vstup na skywalk se neplatí a můžete tam přijít kdykoliv. Parkoviště je hned u vyhlídky a neplatí se. U vyhlídky je taky malá kavárna a spoustu suvenýrů.
•Co dalšího můžete na Madeiře dělat?
Spoustu lidí sem jezdí za adrenalinovými zážitky a sportováním. Otevřený oceán nabízí super vlny pro surfaře, jak jsem už psala výše.
Další aktivitou je cyklistika. Po ostrově je spoustu půjčoven, kde se půjčují především horská kola. Jezdí se tady i závod Trans Madeira. Na horských kolách se tu jezdí hlavně divokou přírodou a horským terénem, který je pro náročnější cyklisty. Je tady spoustu různých trailů, které můžete sjet. V horských a podhorských lokalitách to jsou hlavně downhilly, které jsou adrenalinovým dobrodružstvím.
Moje zkušenost s Madeirou
Bylo nás 5. Po dlouhé době jsme místo ve dvou vyrazili rovnou v 5. Jelikož mě neuvěřitelně fascinují sopečné území všeho druhu, sopečné ostrovy jsou pro mě rájem. Už jsem pár vulkanických lokalit viděla, a přesto mě Madeira fakt nadchla.
Celý ostrov je naprosto jiný a odlišný od těch ostatních (třeba Kanáry). Kdybych měla žít v zahraničí, úplně v pohodě si dokážu představit život zrovna tady. Příjemné počasí, nádherná příroda, neuvěřitelná pestrost a různorodost. Vůbec se nedivím, že tady každý měsíc přilétají tisíce Čechů (snad nikde jinde na světě kromě Chorvatska jsem jich tolik nepotkala jako tady).
Je to exotika, která přesto není na druhém konci světa. Cenově je to přijatelné, přestože trošku dražší než u nás. Moc ráda bych se tam podívala znovu a objevovala dál!
Ještě byste se chtěli dozvědět něco zajímavého o Madeiře? Tak tady je pár zajímavostí, co vás možná překvapí!
ZAJÍMAVOSTI O MADEIŘE
- JAK JE TO S FLÓROU NA MADEIŘE aneb INVAZIVNÍ DRUHY ZAHLCUJÍCÍ OSTROV.
Přestože jsou zde zbytky vavřínových původních pralesů, velkou část ostrova pokrývají invazivní introdukované druhy, které prorůstají skrze místní flóru. Okolí měst a vesnic obrůstá různými nepůvodními jehličnany a akáciemi. Prudké svahy a hory nemají velkou vrstvu půdy a zbytky jsou využité pro typická terasovitá pole, na kterých místní pěstují všelico pro svou obživu.
Najdete tu rostliny snad ze všech koutů světa. Z Jižní Ameriky se tady dostala lichořeřišnice, najdeme tady japonské hortenzie, australský keř balmín a třeba taky invazivně rozšířenou rostlinu motýlovec, která pochází z Himalájí.
Aktuálně roste na Madeiře cca 1200 druhů, z nich 725 původních a 113 endemitů.
OTROCTVÍ
V minulosti byl ostrov Madeira důležitou stanicí portugalských lodí, které přepravovali otroky z Afriky a trestance do Jižní Ameriky. Právě ti tady odvedli významný kus práce s výstavbou levád. Ostrov má dobrou strategickou polohu právě k doplnění zásob a vody při takto vzdálených plavbách.
MOST S EVROPOU?
Výskyt mnoha druhů na ostrově není zcela jasný. Můžeme tady najít třeba olivovníky, které jsou typické pro jižní Evropu, myrtu, jalovec a další evropské druhy. Jednou z teorií je, že zde byl v minulosti most spojující MakaronésiI, Evropu a Afriku, což by bylo vysvětlením pro výskyt těchto druhů tady.
PŮVODNÍ FAUNA BEZ SAVCŮ
Druhová rozmanitost zvířat, které se na ostrově přirozeně vyskytují, postrádala téměř úplně savce. Ze savců zde přirozeně žijí pouze netopýři. Pastevecká zvířata zde byla dovezena v dobách kolonizace. Některé takto přivezené zvířata se poté dostala do volné přírody, kde si postupem času vytvořila i své místní poddruhy a rasy.
MIGRACE VELRYB
K Madeirskému souostroví patří i skupinka ostrovů Desertas, které jsou asi 20 km daleko od Madeiry, a přesně tímto místem každoročně migrují velryby (klidně můžete vyrazit na pozorování velryb na loďce). Ještě předtím, než vstoupilo Portugalsko do EU (zákaz lovu velryb), bylo toto místo hlavním místem pro velrybí lov. Dnes se můžete podívat do Muzea velrybářství ve Funchalu, kde jsou mezi pracovníky i bývalí velrybáři.
NA ZÁVĚR
Byli jste na Madeiře, nebo se tam teprve chystáte? Budu ráda za vaše zkušenosti a tipy na místa, kde se vám líbilo a které mohou inspirovat ostatní. Pokud máte nějaké dotazy, napište do komentářů a ráda vám poradím.
Jsem cestovatelka tělem i duší, ráda poznávám nová místa, lidi a taky jinou kulturu. Projela jsem si na vlastní pěst už pár zemí, studovala jsem půl roku ve Španělsku a třeba minulý rok jsem více než měsíc strávila na cestách v Kolumbii. Do světa mě to táhne hlavně za dobrodružstvím a vystoupením ze stereotypu. Láká mě navštívit země, které nejsou zrovna turistickými destinacemi. V mých článcích se s vámi podělím o své zkušenost, příběhy z cest a tipy, kam se třeba můžete vydat.
Pingback: •IBIZA low cost - One girl on the way
Pingback: JAK NA LEVNÉ LETENKY - One girl on the way