Návrh bez názvu

Život plný dobrodružství, každou chvílí za hranicemi a objevování světa. To by se líbilo spoustě lidem, ale spousta z  nás je uvězněna ve stereotypu každodenního života, máme málo času a hodně práce. Jak to teda udělat? Jak začít cestovat a žít podle svého?

Je na nás, co především sami sobě dovolíme a jak moc si budeme plnit sny a přání, Pár let zpátky jsem si taky myslela, že cestovat budu moct, až dokončím školu, až najdu si práci a až vydělám nějaké peníze. Prostě až nastane ten správný moment „AŽ TO PŮJDE“. Takový moment ale neexistuje. Nejlepší čas něco začít je PRÁVĚ TEĎ.  Na začátku před pár lety jsem neměla odvahu se někam vydat, natož třeba vycestovat sama. Sebrala jsem ale odvahu a šla do toho.

ZMĚNA JE ŽIVOT

Každý život je plný změn. Každým dnem se mění celý svět. Jen lidé se změnám občas vyhýbají a mají z nich strach, protože je to přece jen něco nového a neví, co čekat. Některé změny se nám líbí, jiné už tolik ne a ne všechny můžeme ovlivnit. Tak to zkrátka je. Co ale můžeme ovlivnit a změnit je náš život. Dovolme sami sobě dělat to, co opravdu chceme. Mnoho z nás má spoustu předsudků o tom, co cestování obnáší, ale věřte tomu, že to jde i když máte málo peněz a hodně práce. Je tolik druhů cestování, že si každý najde ten svůj, který mu bude vyhovat.

PROČ ZAČÍT CESTOVAT

Díky jakýmkoliv změnám poznáváte nové věci za hranicí vaší komfortní zóny, která je jen jakousi iluzí bezpečí pro naši mysl. Pravdou je, že člověk se dokáže velice dobře a rychle adaptovat na nové prostředí. Cestování vám může přinést opravdu mnoho.

Když si zpětně uvědomím, kolik skvělých momentů jsem zažila jen díky kroku do neznáma, kdy jsem taky měla obavy a nevěděla, jestli je to dobrý nápad. Každá situace má však své řešení, které je jednodušší, než si myslíme.

1. Poznání nového životního stylu

Zkrátka uvidíte, jak život plyne někde jinde. Může se nám zdát pomalejší, nebo rychlejší. Každopádně bude úplně jiný než ten náš. Vyzkoušíte cizokrajné jídla, seznámíte se s novými lidmi. Můžete proniknout do jiné kultury a poznat její tradice a zvyky. 

2.Získání zkušeností

Čím více budete cestovat, tím více zkušeností budete mít i pro další cesty. Budete se lépe orientovat v cizím prostředí, na letištích, ve městech, v jízdních řádech apod. Zjistíte, kde se vyplatí smlouvat a kde je jaká hodnota peněz. Postupem času ušetříte čas i peníze, protože už zkrátka budete zběhlejší v každodenním životě.

Celý náš život se něco učíme. Prvně chodíme do školy, pak do práce a všude se neustále jen
učíme. Určitě si vzpomenete, jak jste se učili o různých kulturách, památkách, náboženstvích, jazycích, lidech atd. Při cestování se učíte a poznáváte to všechno na vlastní kůži, a to je na tom to úžasné.

Zkrátka budete získávat nadhled na základě vašich vlastních zkušeností. Budete vědět, jak se žije v nějaké cizí zemi, jací jsou místní lidé a co si od toho můžete vzít vy do každodenního života.

3.Zlepšíte si jazyk

Během každé cesty přijdou situace, ve kterých zkrátka budete muset mluvit, ať už jste extrovertní či introvertní povahy. Pro mnoho lidí to může být nepříjemné a nejraději by se vyhnuli i objednávkám v restauraci. Musíte to však překonat., protože v určitých chvílích ani nemáte na výběr. I když to může být ze začátku velmi nepříjemné, časem se to bude zlepšovat, až vám to přijde normální.

Naučíte se nejen mluvit s cizími lidmi, ale také si naposloucháte jazyk, přestože zprvu nebudete moc rozumět. Bude to lepší a lepší a vaše jazykové dovednosti se budou neustále posunovat na vyšší úroveň, ať už pasivně, kdy budete lépe porozumět ostatním, nebo
aktivně, kdy se vám rozšíří slovní zásoba.

NEUVĚŘITELNÉ MOŽNOSTI 21. STOLETÍ

Svět a společnost ještě nikdy nebyl v takovém bodu jako dnes, že si můžeme jezdit kdykoliv kam se nám jen zachce. Rozvoj turismu je neuvěřitelně rychlý.  Třeba hotely najdete už i na severním pólu (opravdu). Většina míst, na které se chcete vydat, jsou natolik uzpůsobené turistům, že téměř na každém rohu máte hotely, restaurace, půjčovny aut, a průvodce.

Ceny letenek jsou tak nízké, že když budete mít štěstí, bude vás to stát pár stovek. Vše nám jen napomáhá tomu, abychom cestovali a poznávali svět. Byla by škoda všech těch možností nevyužít. 

V historii všichni bojovali za svobodu, a tu my právě teď máme. Žijeme v době, kdy jsou lidé čím dál tím více vzdělaní, úroveň zdravotnictví roste a lidé se pomalu učí, jak si ten život i užívat. Lidé už pomalu ale přece zjišťují, jak moc je důležitý odpočinek, jak se dostat k práci která vás baví a zkrátka mít v životě na výběr. Proto i vy si můžete vybrat, jak svůj život prožijete.

Mít možnost to všechno zažít. Není tomu tak dávno, co jsme byli v uzavřené komunistické bublině a mohli tak možná do „Jugošky“. Moje babička nikdy v životě nebyla u moře a moji rodiče třeba ještě nikdy nikam neletěli letadlem. Střední generace se to pomalu učí, ale mladší generace se do toho už rovnou narodila.

Nemusíte hnedka jet na cestu kolem světa za 80 dní, ale zkuste se nad tím zamyslet a třeba se podívat tady u nás na ta krásná místa v zemi, ve které žijeme. Zkrátka začít poznávat svět a zažívat různá dobrodružství, které jste možná do teď vídávali jen ve filmech.

ROZHODNUTÍ A PRVNÍ KROK

Na každém začátku je to myšlenka, která vás přiměje přemýšlet. Dostanete nápad se konečně někam podívat za hranice, adrenalin se vám vlije do krve a je před vámi rozhodnutí. Přesně v tuhle chvíli zkuste odsunout stranou všechny připomínky a výmluvy proč ne, a najděte alespoň 1 důvod, proč ano.  Přestože možná máte strach a obavy, nedovolte, aby právě strach byl důvodem, proč zůstanete sedět doma. 

Napadne vás zúčastnit se přednášky, kurzu, jít do přírody, odletět do teplých krajin? Dobře, kupte si vstupenku, vezměte si klíče a svačinu a běžte, kupte si letenky a je to. Pokud nad tím budete přemýšlet příliš dlouho, vašemu mozku dojde, že třeba nebudete mít svůj komfort (méně spánku, fyzická námaha atd.) Pokud se ale rozhodnete ještě ve chvíli, kdy máte ten super pocit, že zažijete něco skvělého, tak o to lepší ten pocit bude ve chvíli, kdy si koupíte letenky nebo uděláte nějaký „závazný krok vpřed“.

A to je přesně ono, rozhodnutí a první krok.

„Tak začalo i moje dobrodružství, když jsem uviděla nabídku kamaráda, že odjíždí pryč a může se někdo přidat. Nadchlo mě to natolik, že jsem si ihned řekla proč ne a hned mu napsala, že jedu. Během několika dnů jsem si zařídila volno v práci, kamarádka mi pomohla koupit letenky a najednou jsem byla sama na letišti ani nevím jak. Byly to asi 2 týdny na Baleárech a ve Španělsku. Jezdili jsme stopem, spali venku a bylo to fakt super.“

To nadšení pro něco nového třeba nepřichází tak často, obzvlášť pokud máte svůj nastavený režim, ve kterém žijete už nějaký čas. Proto když ten okamžik přijde, nenechte si ho utéct, nebo pokazit tím, že si namísto důvodu proč to udělat, budete hledat právě proč ne.

Zkuste si vzpomenout na věci, které vás v životě baví a těšíte se na ně. Dělali byste je, i kdybyste nevystoupili ze své komfortní zóny? 

Každá skvělá věc, kterou máte rádi a baví vás je důsledek toho, že jste řekli ANO.

Proto pokud chcete sami ve svém životě něco změnit, nečekejte, až to přijde samo, ale změňte svůj přístup k životu.

 

JAK ZAČÍT CESTOVAT

Každý z nás má nějakou vysněnou destinaci, kam by se chtěl podívat. Pro začátek je lepší zajet si někam, kde se snadno domluvíte (anglicky mluvící země) a není to třeba zas tak daleko. 

Důležitá je samozřejmě i cenová dostupnost a vhodná doba pro návštěvu v rámci ročních období, aby vám tam třeba pořád nepršelo. 

Detailnější přípravy, tipy na levné letenky, víza a balení zavazadla najdete ve článku Jak se připravit na cestu do zahraničí.

BLOG

Inspirace, motivace a zážitky z cest, kterými se můžete nechat inspirovat, můžou vám pomoct v těžkých chvílích, kterých na cestách nebylo málo a ještě se třeba i pobavíte u mých příběhů  nejen z cest a při povídání o všem možném a nemožném.

DO KOLUMBIE- PRO CESTOVATELE

Jižní Amerika prozatím nepatří k běžným turistickým cílům, proto si stále zachovává svou „divokost“, která mnohé cestovatele láká. Naplánovat cestu do Kolumbie bez cestovky pro některé může být složité, ale určitě to stojí za to. Ušetříte nejen spoustu peněz, ale hlavně budete pánem svého času. V tomto článku se dozvíte spoustu užitečných informací na cestu od nákupu letenek, až po místní dopravu.

BEZPEČNOST V KOLUMBII

Bezpečnost je při cestování na prvním místě. Kolumbie je díky své minulosti vnímána jako ne zrovna bezpečná země. Člověk musí být ostražitý a dávat si pozor vždy a všude, protože kriminalita je ve všech zemích. Pokud se však chystáte navštívit Kolumbii, doporučuji dodržovat 5 pravidel, díky kterým se nebezpečí můžete vyhnout a o kterých se dočtete právě v tomto článku.

JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII

Poslední dobou mě mnohem více lákají neznámé země, kam tolik turistů a cestovatelů zrovna nejezdí. To je jeden z důvodů, proč jsem vydala do Kolumbie. Po měsíčním putování jsem zpět a otázku, JAKÝ JE ŽIVOT V KOLUMBII ,dostávám asi nejčastěji a proto jsem napsala tento článek. Je o lidech, o rozdílných návycích a o tom, co mě to naučilo. Snad vám těchto pár řádku Kolumbii alespoň trochu přiblíží.

Po stopách minulosti JIŽNÍ AMERIKY

Jižní Amerika taková, jakou ji známe dnes, má hluboké kořeny v počátku kolonizace. obyvatel. S migrací toho souvisí tolik, že by to mohlo být i na 10 článků. Mám pocit, že se globálně ví o spoustě genocidách, bojích o území, otroctví a podobných, ale to, že v Jižní Americe se dělo snad úplně všechno, to už si spojuje málokdo. Alespoň něco málo se vám pokusím nastínit právě v tomto článku.

CESTOVÁNÍ V DOBĚ KORONAVIROVÉ

Aktuálně je největší problém cestovatelů neustále měnící se podmínky a opatření. Všichni jsou zmatení a nikdo pořádně neví co a jak. Právě v tomto článku se dozvíte, na co si dát pozor, kam se obrátit a kde hledat potřebné informace. Určitě by to ale neměl být důvod nikam nejet, takže si sbalte kufry a hurá za dobrodružstvím!

JAK SE PŘIPRAVIT NA CESTU DO ZAHRANIČÍ

Pokud se chystáte na cesty, chcete být připraveni a na nic nezapomenout, tento článek je přesně pro vás. Paradoxem je, že za pár dnů odlétám na několik týdnů do Jižní Ameriky a jedné, co mám, jsou letenky a očkování. Každopádně určitě na nic nezapomeňte a nepodceňte přípravu. Já už se jdu na to taky vrhnout.

AYAHUASCA- příběh o šamanském rituálu

Šamanské rituály dnes již není nic tajného a skrývaného. Lidé čím dám tím více vyhledávají kontakt a spojení s přírodou, a to hlavně v posledních letech. Abyste se zúčastnili rituálu nemusíte jezdit do deštných pralesů, protože v dnešní době je možné jej navštívit třeba i u nás v Česku.

DOBRODRUŽSTVÍ NA TENERIFE

Ve shonu studentského života před státnicemi se našlo pár volných dnů, které jsem se rozhodla procestovat na Kanárských ostrovech. Přestože nebylo tolik času, kolik bych chtěla, i tak se mi povedlo je prožít neuvěřitelným dobrodružstvím, které začíná v baru ve Vídni, kde jsem strávila noc, protože letadlo letělo až v 6 ráno.

SKRYTÉ KRÁSY ALBÁNIE

Navštívit zemi, která není přehlcená novodobým turismem je dnes už něco výjimečného, ale ne nemožného. Právě Albánie nabízí nedotčenou a zachovanou kulturu a mnoho přírodních krás. Od začínajících Alp, přes ledovcová jezera až ke krásným plážím s azurovým mořem. Pokud vás láká jet někam, kam zrovna moc lidí nejezdí, máte jedinečnou příležitost. O našem dobrodružství si můžete přečíst v článku.

O MINIMALISMU -speciálně pro bordeláře na cestách

Paradoxně jsem se minimalismu naučila během svých cest, kdy jsem s sebou vždy tahala všechno možné harampádí, které jsem nikdy nepoužila, někdy ještě ke všemu ztratila. Tímto článkem se s vámi podělím o svou zkušenost, která vám může pomoci na vašich cestách.

IBIZA LOW COST -poprvé na Ibize

Tajuplný ostrov, na kterém si cítíte jako v Karibiku, který je obklopen neuvěřitelnými přírodními krásami, jedinečným nočním životem a plný skvělých lidí. Ta úžasná atmosféra se těžce popisuje slovy, ale mohu říct, že jsem si Ibizu zamilovala na první pohled.

3 NÁVYKY PRO LEPŠÍ ŽIVOT

Každý den je plný nových příležitostí. Je jen na vás, co budete dělat a jak ho prožijete. Každý z nás má určité návyky, které v průběhu dne dělá. Právě tyto činnosti usměrňují váš den, týden, měsíc až nakonec samotný život. Přináším vám 3 návyky, které jsem si za poslední rok udělala a hodně mi pomohly.

cropped-Navrh-bez-nazvu.png